Tribina Odseka za psihologiju Psihološke osnove odnosa ljudi i (drugih) životinja, 17.12.2019. u 16.30, 114/1

Vreme 16. decembar 2019. 16:30

Pozivamo Vas na decembarsku tribinu Odseka za psihologiju koja će se održati u UTORAK, 17.12.2019. u 16.30 u svečanoj sali Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Gost tribine biće Doc. dr Marija Branković sa Fakulteta za medije i komunikacije u Beogradu.

U nastavku možete pročitati rezime tribine.

Psihološke osnove odnosa ljudi i (drugih) životinja
Naučnici su sve svesniji povezanosti blagostanja ljudi sa blagostanjem životinja i planete Zemlje. Istraživanja ukazuju na negativne ekološke posledice industrije životinjskih proizvoda, koja predstavlja jednog od najvećih proizvođača štetnih gasova koji vode globalnom zagrevanju. Takođe, medicinska istraživanja pronalaze da je preterana konzumacija mesa zdravstveni rizik za niz hroničnih i vrlo ozbiljnih oboljenja. Ljudi su i sve osetljiviji na neetično postupanje prema životinjama. Na primer, u Srbiji je pre deset godina donesen Zakon o dobrobiti životinja, ali i dalje smo svakodnevno svedoci nedostataka u njegovoj primeni. Odnosi ljudi i životinja dolaze, tako, u fokus na raznim forumima, od žučnih online rasprava do agendi političara i istraživača. Naročito socijalna psihologija je zainteresovana za odnose ljude i životinja, koje posmatra kao arenu za bolje razumevanje procesa i fenomena inter-grupnih odnosa uopšte.
Prethodna istraživanja ove teme na našim prostorima praktično ne postoje, pa sam kroz niz studija pokušala da dobijem neke osnovne odgovore. Na primer, da li je tačno da ljudi koji vole životinje zapravo ne brinu o drugim ljudima? Ili je moguće da oni koji imaju predrasude prema životinjama takođe imaju predrasude i prema drugim ljudskim grupama? Da li je konzumacija mesa deo našeg identiteta? Da li poznavanje nečijih nutritivnih preferencija, npr. činjenice da neko ne jede meso, vodi tome da osobama pripisujemo i različite osobine ličnosti? Na kraju, da li je moguće da je razlika samo u nazivu? Šta ako podsetimo da  izbor da se ne jede meso može da se nazove vegetarijanstvom ali može da se nazove i pridržavanjem posta?
***
Marija Branković je docentkinja na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu. Doktorirala je 2016. godine na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Bavi se istraživanjima iz oblasti socijalne i političke psihologije: inter-grupnim odnosima i pomirenjem, bazičnim motivima političkog ponašanja, persuazijom i slikom o sebi.
Molimo vas da prosledite informaciju svima za koje smatrate da su zainteresovani za navedenu temu.

Radujemo se još jednom druženju!

• /uploads/attachment/najava/96/Tribina_Marija_Brankovic_m.jpg