PROF. DR MARIJI KLEUT NAGRADA „ZLATNA KNJIGA BIBLIOTEKE MATICE SRPSKE“

Opšte

Žiri za Nagradu „Zlatna knjiga Biblioteke Matice srpske“ (akademik Miro Vuksanović – predsednik, prof. emeritus dr Slavko Gordić i mr Dušica Grbić, arheograf savetnik) jednoglasno je, nakon javnog poziva objavljenog u listovima „Politika“ i „Dnevnik“, prihvatio obrazloženi predlog Marije Čurčić i Lazara Čurčića i doneo odluku da dobitnik Nagrade „Zlatna knjiga Biblioteke Matice srpske“ za 2020. godinu bude dr Marija Kleut, profesor emeritus Novosadskog univerziteta, istoričar književnosti, antologičar i bibliograf.
Prof. emeritus dr Marija Kleut (Beograd, 1943) svojim naučnim tumačenjem usmene srpske književnosti i tradicionalne kulture postavila je nove istraživačke standarde, zahvatajući veliku i kompleksnu rpađy, objavljenu i rukopisnu, uvek u skladu sa savremenim kretanjima u evropskoj folkloristici. Pritom su posebno važna izučavanja predvukovskog perioda, građanske poezije i Vukovog dela u celosti. Priredila je nekoliko antologija za Ediciju "Deset vekova srpske književnosti". Objavila je više od dve stotine naučnih radova. Kao profesor i dekan dala je značajan doprinos razvoju i napretku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Svestrano je na važnim dužnostima delovala u Matici srpskoj. Godinama je bila predsednik Saveta i Upravnog odbora Biblioteke Matice srpske i svojim studentima držala časove u čitaonicama Biblioteke. Posebnim izdanjima i opširnim prilozima u časopisima profesorka Kleut svrstala se u red istaknutih srpskih bibliografa.
Nagradu čini povelja, okrugli sto o ukupnom delu dobitnika i zbornik radova sa okruglog stola.

(Vest i fotografija preuzeti sa sajta Biblioteke Matice srpske)

• /uploads/attachment/vest/284/Marija_Kleut_m.jpg