Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu postao prvi ovlašćeni ispitni centar za korejski jezik u regionu

Opšte

Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu od januara 2021. zvanično je ispitni centar za TOPIK (test poznavanja korejskog jezika). Time je postao prvi i jedini centar tog tipa ne samo u Srbiji, već i u zemljama regiona. Mogućnost polaganja međunarodnog ispita iz korejskog jezika i sticanja međunarodno priznatog sertifikata na Filozofskom fakultetu donela je značajne olakšice polaznicima korejskog koji žive u Srbiji i susednim zemljama, budući da su oni ranije zbog polaganja TOPIK testa morali da odlaze u Mađarsku ili Bugarsku. Prvi TOPIK u Srbiji biće održan 16. oktobra 2021. godine na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, u Institutu „King Seđong“.

Korejski Institut „King Seđong“ je kulturni centar, čija je misija širenje korejskog jezika i kulture, otvoren je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu 2019. godine, i time se pridružio odabranoj grupi evropskih zemalja, među kojima su, pored ostalih, Nemačka, Francuska i Rusija. Nakon uspešnog završetka probnog perioda u trajanju od šest meseci, Fakultet je obnovio ugovor sa Fondacijom Instituta „King Seđong“ u januaru 2020. godine, tako da su i u prethodnoj godini održani razni kursevi korejskog jezika i časovi korejske kulture.

Uprkos poteškoćama zbog pandemije, redovni časovi su brzo pretvoreni u onlajn časove zahvaljujući aktivnoj podršci Fondacije Instituta „King Seđong“ i Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, kao i zalaganju nastavnika, direktora i administratora instituta. Nastavu izvode dr Jang Von Ćo i dr Mila Stamenković, koja je doktorirala u Koreji. Centrom administrira gospođa Voh Hva Kim iz Koreje, koja dugi niz godina živi u našoj zemlji.

Od septembra, pred početak novog semestra, Institutu se pridružila i nastavnica korejskog upućena iz Fondacije u Koreji, He Šim Li, tako da su časovi korejskog jezika i specijalni časovi postali još kvalitetniji. Broj polaznika je značajno porastao od jeseni, jer su ljudi iz svih delova Srbije koji su želeli da nauče korejski mogli da se priključe onlajn nastavi na Institutu.

U junu 2020. godine, održano je takmičenje u korejskom besedništvu Instituta „King Seđong“, a u septembru je održan vebinar o korejskoj kozmetici, kao kulturni događaj u zajedničkoj organizaciji Ambasade Republike Koreje u Srbiji, agencije KOTRA, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i Instituta „King Seđong“ u Novom Sadu. Onlajn događaju prisustvovalo je čak 209 učesnika, od kojih je većina pokazala interesovanje za korejsku kozmetiku. Pored toga, oko 30 ljudi je učestvovalo u onlajn promociji korejske kuhinje, događaju održanom u novembru, pokazujući veliko interesovanje za korejsku kulturu hrane i časove korejske proizvodnje hrane.

Institut „King Seđong“ u Novom Sadu u toku ove godine planira još raznovrsnije časove korejskog jezika i kulture. Svi zainteresovani za korejski jezik i kulturu mogu se javiti na e-adresu korejski.institut@ff.uns.ac.rs.

Za sve dodatne informacije, stojimo vam na raspolaganju.

• /uploads/attachment/vest/366/TOPIK_1.jpg
  • /uploads/attachment/vest/366/11_K-Beauty_Webinar_Participants.jpg