Mesec Frankofonije na Filozofskom fakultetu

Opšte

Mart je mesec koji je tradicionalno u celom svetu posvećen frankofoniji, francuskom jeziku, njegovoj lepoti, bogatstvu i raznovrsnosti. Odsek za romanistiku i Frankofoni univerzitetski centar u Novom Sadu u saradnji sa Francuskim institutom u Srbiji pripremili su bogat program kojim će i ove godine Filozofski fakultet obeležiti Mesec frankofonije.

20. februar - 10. mart

Likovni konkurs za učenike osnovnih škola na teritoriji Republike Srbije (od 5. do 8. razreda)

Tekst konkursa možete preuzeti OVDE.
Izjavu o zaštiti ličnih podataka možete preuzeti OVDE.

20. februar - 10. mart

Nagradni konkurs za najbolji književni prevod za učenike 3. i 4. godine srednjih škola i gimnazija na teritoriji Republike Srbije

Tekst konkursa možete preuzeti OVDE.
Izjavu o zaštiti ličnih podataka možete preuzeti OVDE.

20. februar - 15. mart

Nagradni konkurs za najbolji književni prevod za studente Odseka za romanistiku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu

17. mart u 12:30 i u 13:00

Frankofoni diktat | Dictée francophone – u saradnji sa Francuskim institutom u Srbiji (onlajn)

U sredu, 17. marta organizuje se 20. po redu Frankofoni diktat. Ove godine diktat neće biti takmičarskog karaktera. Pozvani su svi koji vole jezičke izazove da odmere svoje poznavanje pravopisa i gramatike francuskog jezika. Diktat će biti održan na Zoom platformi.

Kategorija: JUNIORI u 12:30:

Lozinka: 578167

Kategorija: SENIORI u 13 časova:

Lozinka: 687966

19. mart u 13:30 (na Zoom platformi)

Razgovor o knjizi Režisa Debrea, Civilizacija: Kako smo postali Amerikanci (na srpskom jeziku, u organizaciji Frankofonog univerzitetskog centra)

Prof. dr Pavle Sekeruš, prevodilac knjige, i prof. dr Marko Škorić, sociolog, govore o knjizi i o konceptima „civilizacije“ i „kulture“ i mestu koje evropska i francuska civilizacija/kultura zauzimaju u današnjem svetu.

20. mart u 18:00 (onlajn – Zoom platforma i aplikacija Kahoot!)

Kviz znanja o frankofonom svetu | Quiz de la francophonie
Studenti Filozofskog fakulteta će kroz kviz demonstrirati svoja znanja o francuskom jeziku i književnosti, te o bogatom kulturno-istorijskom nasleđu Francuske i frankofonih zemalja. Za pobednike kviza pripremljene su prigodne nagrade.

Svi zainteresovani mogu da učestvuju u kvizu putem sledećeg linka:

Lozinka: 660115

23. mart u 15:30 (na Zoom platformi)

Predavanje: Gospodin Amr Alguvejli, ambasador Arapske Republike Egipta u Beogradu, predsedavajući Grupe ambasadora Frankofonije u Beogradu – Multilateralna diplomatija u regionima i kulturama: slučaj egipatskog doprinosa Međunarodnoj organizaciji Frankofonije, 23.03.2021. godine (na srpskom jeziku, u organizaciji Frankofonog univerzitetskog centra)

• /uploads/attachment/vest/375/Frankofonija_2021.png