Književni konkurs Iberoameričkog centra i Udruženja profesora španskog jezika

Opšte

Književni konkurs Iberoameričkog centra Filozofskog fakulteta i Udruženja profesora španskog jezika Srbije uspešno je okončan. Na konkurs je prispelo 32 rada: 15 pesama, 11 priča i 6 eseja, a svi su dostavljeni pod šiframa. O nagradama je odlučivao žiri u sastavu dr Jelica Veljović (FILUM, Kragujevac), dr Željko Donić (Filološki fakultet u Beogradu), dr Ivana Georgijev (Filozofski fakultet UNS), dr Vladimir Karanović (Filološki fakultet u Beogradu), dr Aneta Trivić (FILUM, Kragujevac), dr Moisés Moreno (Filozofski fakultet UNS), msr Jenny Perdomo (Filološki fakultet u Beogradu) i Tijana Pištignjat, 14. Beogradska gimnazija. Kriterijumi za ocenjivanje radova bili su sledeći: sadržina (inovativnost, originalnost priče/pesničke ideje/esejističke teme), kvalitet teksta (gramatika i pravopis, odabir leksike kod poezije, zvučnost stihova, formalna organizacija pesme, rečenična konstrukcija u prozi, izraz na španskom jeziku...), struktura (unutrašnja povezanost delova teksta, uzročno-posledični sled u eseju, priči, povezanost i organizacija motiva u pesmama), opšti utisak. Koordinatori konkursa bile su dr Bojana Kovačević Petrović (Iberoamerički centar Filozofskog fakulteta UNS) i Jelena Kamberović (Karlovačka gimnazija, APES).

Budući da se veliki broj izdavača odazvao pozivu da donira knjige (ukupno je stiglo oko 120 knjiga u prevodu sa španskog jezika od izdavačkih kuća Partenon, Akademska knjiga, SezamBook, Agora, LOM, Tanesi, Treći Trg, Laguna, Dereta i Educational Centre, a oko 30 knjiga je obezbedio APES), nagrađeni su svi učesnici konkursa.

Dodela knjiga održana je 26. maja na platou ispred Filozofskog fakulteta.

Nagrađeni radovi:

Pesma:
1. Mi ilirio blanco - Miljana Pavlović (FILUM, Kragujevac)
2. Metanoia - Danica Nikolić (Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu)
3. Melodía de la noche - Tijana Čairović (FILUM, Kragujevac)

Priča:
1. Jugar y ganar - Hana Vučković (Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu)
2. Una misión - Danijela Popović (Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu)
3. El desnudo del alma - Katarina Temeljković (Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu)

Esej:
1. Un día inusual en Barcelona - Aleksandra Beodranski (Karlovačka gimnazija)
2. La chica bailando con las bolas - Jovana Banjanin (Filozofski fakultet UNS)