Ambasador Francuske, nj.e. Pjer Košar posetio Filozofski fakultet

Opšte

Ambasador Republike Francuske u Srbiji, gospodin Pjer Košar, bio je 24. maja 2022 godine u prvoj zvaničnoj poseti Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu. U organizaciji Frankofonog centra Univerziteta, u Svečanoj sali koju su do poslednjeg mesta ispunili studenti, profesori i osoblje Fakulteta, održao je predavanje pod naslovom Kakvu Evropu hoćemo?.

Kako Francuska tokom prvih 6 meseci ove godine predsedava Evropskim savetom, sve što je tokom predavanja ambasdor Košar govorio o Evropi, imalo je svoju specifičnu težinu.  Od mnogobrojnih, često ponovljenih tema kada se raspravlja o EU, posebno je istaknuta potreba da se u Uniji, sa jednoglasja, pređe na kvalifikovano većinsko odlučivanje, što bi trebalo da olakša donošenje odluka. Zanimljivo je bilo i objašnjenje o takozvanom „francuskom protivljenju daljem procesu proširenja EU“. Ambasador je istakao da je jedan od razloga svakako otpor francuskih glasača proširenju, ali je istovremeno podvukao da su francuske elite i ranije donosile odluke koje nisu bile u skladu sa većinskim stavovima javnosti i da će verovatno i u ovom slučaju biti primorane da donesu jednu takvu odluku.

Nakon predavanja je otvorena diskusija u kojoj su učestvovali studenti i profesori.

Poseta je završena razgovorom sa članovima Odseka za Romanistiku.

• /uploads/attachment/vest/564/IMG_0181_m.png
  • /uploads/attachment/vest/564/IMG_0181.JPG