Уводна реч - СРПСКИ РЈЕЧНИК ВУКА СТ. КАРАЏИЋА (1818–2018)

Библиотека Филозофског факултета је, поводом обележавања Дана Факултета, организовала изложбу књига Српски рјечник Вука Ст. Караџића: 1818–2018”, дајући њоме допринос обележавању двеста година од објављивања првог издања Српског рјечника. Био је то значајан и веома захтеван задатак, будући да је цела година у знаку обележавања овог јубилеја, те смо прво издање Рјечника покушали приказати на начин нешто другачији од уобичајеног и представити у новом светлу. Преседан представЉа, са становишта библиотечке праксе, чињеница да овогодишњу изложбу књига чини једна књига – заправо раритетно издање Српског рјечника, ставЉено у шири контекст Вуковог живота и рада, као и научних, есејистичких и публицистичких истраживања базираних на његовој грађи.

Књига Српски рјечник истолкован њемачким и латинским ријечма (1818) Вука Ст. Караџића саставни је део Легата Јаше Продановића, иначе једног од 27 легата које поседује Библиотека Филозофског факултета. У нашу Библиотеку Рјечник је пристигао само две године по оснивању Факултета, 1. августа 1956. године, инвентарисан ознаком К2-361 и чини целину са 6.395 књига Легата.

Дигиталне верзије првог издања Српског рјечника могу се прелистати и погледати на веб-сајтовима Народне библиотеке Србије и Библиотеке Матице српске. Будући да се легати чувају у посебним условима, а књиге и часописи из њих користе по посебним правилима и процедурама, ово је изузетна прилика да се ово раритетно издање Српског рјечника прикаже нашим студентима, професорима и гостима.

Наша изложба књига посвећена Вуку Караџићу и првом издању Српског рјечника сачињена је на основу лисног и електронског каталога Библиотеке Филозофског факултета. Изложба се састоји из три дела: Српски рјечник Вука Стефановића Караџића из 1818. године (1), Научни, есејистички и публицистички радови о Српском рјечнику (2) и Живот и рад Вука Стефановића Караџића (3). Изложбу прати и Каталог (детаЉнији и свеобухватнији, али и даље само избор) од 85 библиографских јединица које се могу наћи у нашим фондовима, са именским регистром на крају. Библиографске јединице су сложене хронолошки у оквиру сваке целине Каталога и представЉају испис из Електронског каталога Библиотеке. COBISS-ID број је линк који кориснике води до Узајамно библиографско-каталошке базе података COBIB.SR, где се могу добити подаци о локацији и сигнатури жељене публикације.

Мр Наташа Белић, управница Библиотеке

 

 

Врх стране