Nova akvizicija u Umetničkoj zbirci Filozofskog fakulteta

Opšte

Umetnička zbirka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu oformljena je 2015. godine zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture i informisanja dodeljenim na „Konkursu za finansiranje umetničkih dela iz oblasti vizuelnih umetnosti“, a zbirka je značajno proširena već naredne godine zahvaljujući konkursu pod istim nazivom.

Novoformiranu kolekciju je činilo 46 umetničkih radova (od kojih je 45 otkupljenih, a jedan poklonjeni), čiji su autorke i autori zaposleni i saradnici, ali i sadašnji i bivši studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu.

Filozofski fakultet se i 2022. godine prijavio na „Konkurs za finansiranje umetničkih dela iz oblasti vizuelnih umetnosti“, koji je raspisalo Ministarstvo kulture i informisanja, projektom „Opremanje hola Filozofskog fakulteta“.

Rešenjem broj 401-01-426/2022-03 od 14. oktobra 2022. godine. Ministarstva kulture i informisanja Filozofskom fakultetu su dodeljena sredstva za otkup dela novosadskog umetnika Nikole Džafa pod nazivom „Petak. Ugrožene vrste“ (200x180 cm, crtež, kombinovana tehnika /suvi pasteli, krede, ugalj, pigment/, 2016–2017)

Projekat otkupa realizovan je tokom decembra 2022. godine, a Filozofski fakultet je zahvalan Ministarstvu kulture i informisanja na sredstvima dodeljenim za proširenje Umetničke zbirke Fakulteta i opremanje hola na prvom spratu zgrade.

Umetnička zbirka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu sada broji 52 umetnička dela – slike, skulpture, grafike, crteže, kolaže i fotografije.

O umetniku

Nikola Džafo rođen je 1950. u Novom Sadu. Završio Višu pedagošku školu u Novom Sadu. Diplomirao slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 1978, magistrirao na istom fakultetu 1981. Samostalno izlagao u staroj i novoj državi kao i u inostranstvu.

Idejni tvorac i pokretač grupe Led art, sa kojom ostvaruje više od 30 projekata. Saosnivač Centra za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu i Multimedijalnog centra „Led art“ u Novom Sadu. Sa grupom mlađih novosadskih umetnika, sa idejom da umetnost može da leči i menja svet, pokrenuo Art kliniku, koja se 2013. transformisala u ŠOK zadrugu. Dobitnik „Politikine“ nagrade za likovnu umetnost (2012) za izložbu „Lepus in fabula“, MSUV, Novi Sad, 2011. i nagrade „Zlatna paleta“ 2020, Udruženja likovnih umetnika Srbije. Član SULUV-a.

• /uploads/attachment/vest/683/Ugrozene_vrste_m.png
  • /uploads/attachment/vest/683/IMG_3308.png