Dodeljena nagrada Borivoje Marinković

Opšte

U svečanoj sali Filozofskog fakulteta, u prisustvu članova porodice Marinković, te predstavnika Fakulteta, Odseka za srpsku književnost, studenata, porodice i prijatelja, svečano je uručena nagrada Borivoje Marinković ovogodišnjem laureatu, Lenki Nastasić, studentkinji master studija srpske književnosti, za rad Žitije Petra Velikog Zaharije Orfelina u svetlu žanra romansirane biografije.

Na konkurs za nagradu, koja se ove godine dodeljuje po deveti put, prijavljeni su bili radovi:

Pavle Zeljić, BAROKNI PROSKINITARION I NJEGOVI SAVREMENI ŽANROVSKI KORELATI U POEZIJI I PROZI 20. VEKA
Lazar Bukumirović, PUTOPIS JEROTEJA RAČANINA KAO PUTOVANJE KA TUMAČENJU TEKSTA
Nataša Banović, VLAHO BUKOVAC: MOJA POETIKA
Marija S. Cvetićanin MANIFESTI SRPSKOG PROSVETITELJSTVA: DEMOKRATIZACIJA KULTURE I IZGRADNJA NACIONALNOG IDENTITETA (DOSITEJ OBRADOVIĆ, ZAHARIJA ORFELIN)
Aleksandra Kosovac, TRAGIKA GRAĐANSKE PORODICE U ROMANU VEČITI MLADOŽENJA JAKOVA IGNJATOVIĆA
Milan Ivković, LIK REVOLUCIONARA-IDEALISTE U ROMANIMA BOGOBOJA ATANCKOVIĆA, MILORADA POPOVIĆA ŠAPČANINA I JAKOVA IGNJATOVIĆA
Lenka Nastasić, ŽITIJE PETRA VELIKOG ZAHARIJE ORFELINA U SVETLU ŽANRA ROMANSIRANE BIOGRAFIJE
Jelena Ognjenović, ODJECI RABLEOVSKOG SMEHA U MALOM BUKVARU ZA VELIKU DECU MIHAILA MAKSIMOVIĆA
Teodora Striber, LAZA KOSTIĆ U SVETLU KNJIŽEVNE KRITIKE: BIO-BIBLIOGRAFSKI KNJIŽEVNOISTORIJSKI PORTRET
Vuk Lakićević, TEMATSKI KRUGOVI U POEZIJI ALEKSIJA VEZILIĆA

Komisija u sastavu prof. dr Svetlana Tomin, prof. dr Zorica Hadžić Radović i doc. dr Srđan Orsić, jednoglasno je donela odlulu o najboljem radu, uz najiskrenije pohvale i svih ostalih pristiglih radova.

Nagrada se dodeljuje studentima svih odseka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, sa osnovnih i master studija, kao podsticaj za rad, kreativnost i razvijanje ljubavi i interesovanja za starije periode srpske književnosti, u spomen na profesora Borivoja Marinkovića (1930 – 2012), koji je svoje prve radove objavio još kao student, a čitav univerzitetski radni vek proveo na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.

Nagrada je ustanovljena 2012. i dodeljivala se godišnje do 2019. godine, nakon čega je usledila pauza prouzrokovana Covidom 19, a od ove godine, nagrada će se dodeljivati bijenalno.

Odsek za srpsku književost
Porodica Marinković