Уводна реч управнице Библиотеке

Поштовани и драги гости, драге колеге,

добродошли у име Библиотеке Филозофског факултета. Ако у току године постоји дан када је у реду хвалити сам себе, онда је то дан попут овог када обележавамо 65 година постојања и успешног рада нашег факултета. Искористићу прилику да вас подсетим на чињенице које вероватно знате – да је Библиотека Филозофског факултета друга по величини библиотека друштвено-хуманистичког профила у Војводини, највећа високошколска библиотека Универзитета у Новом Саду са око 600.000 библиотечких јединица разноврсне књижне грађе, да поседујемо 21 легат истакнутих културних и јавних личности и научника. Оно што не знате је да су наше читаонице омиљене и студентима са других факултета и да се за њих тражи „место више”, да Дигитална библиотека одговара на све захтеве које пред студенте и професоре стављају савремена настава и истраживачки рад.

С обзиром на чињеницу да наш Факултет негује отворени приступ у науци, научноистраживачкој делатности, издаваштву и раду са студентима, а да наша Библиотека прати и уклапа се у нове, модерне трендове, нудећи студентима свих нивоа студија дигитализовану грађу, слободан приступ електронским базама података, веб-семинаре и едукације, одлучили смо да данашња изложба буде у духу слободног приступа књигама.

Изложба књига коју смо симболично назвали Отворена врата: ово још нисте видели (јер већину изложених књига заиста нисте видели) представља избор публикација из богатих књижних фондова наше Библиотеке, које нису саставни део курикулума наших студијских програма, које смо добили на поклон од амбасада, познатих издавачких кућа, дародаваца (нама подједнако важних), али које смо и сами плански набављали. Избором смо представили 23 језика који се уче и студирају на нашем факултету, почев од корејског, најмлађег у нашој језичкој породици (захваљујући институту Кинг Сеђонг), преко кинеског, португалског, јапанског, персијског све до 5 матерњих језика на којима се студира на Филозофском факултету, по чему смо јединствени у земљи.

Уводимо вас у једну модерну радну собу и један ретро кутак. Трудили смо се да ваљаним избором представимо све области културе и уметности, да представимо репрезентативна издања, илустроване монографије, необичне формате, занимљива штива. Надам се да ћемо вас овом изложбом књига заинтригирати и да ћете у њој уживати.

Истим поводом обележавања 65 година ФФ моје колегинице Анда Алмажан и Љиљана Ћук приредиле су електронску изложбу о нашем најстаријем часопису Годишњаку Филозофског факултета коју можете погледати у ДБ.

Посебну захвалност упутила бих нашој деканици (и њеном тиму), која је својим разноврсним и богатим међународним активностима допринела да ова изложба буде овако богата и занимљива. Хвала и мојим колегама библиотекарима и посебно Миладину и Сладомиру, колегама из техничке службе који су нам помогли да наше идеје добију праву реализацију.

Развој Филозофског факултета, промене и модернизацију можете видети преко изложбе о нултој години нашег факултета, публикација које смо представили, али  инвенатара који је саставни део изложбе. Тиме показујемо да смо доследни идеји да ширимо знање, као и претходних 65 година, да смо спремни за изазове које нам доноси савремено доба, али и да пажљиво чувамо наше почетке и оно што је прошло.

                                                                    Мр Наташа Белић, управница Библиотеке

Врх стране