Поздравна реч управника Библиотеке

Даме и господо, драги гости,

Добродошли на отварање изложбе Упознај једну књигу, којом Филозофски факултет и Библиотека Филозофског факултета обележавају Дан словенске писмености. У нашој земљи овај дан обележава се 24. маја, на дан словенских апостола Ћирила и Методија.

Овим поводом се, на нашем факултету, пети пут заредом, приређује изложба публикација, чиме се придружујемо великој словенској породици, у промовисању вредних и значајних споменика словенске писане речи.

У оквиру изложбе ћемо представити Вуканово јеванђеље, које, уз Мирослављево јеванђеље, представља најзначајнији споменик српске писмености с краја 12. века. Вуканово јеванђеље представља прототип српске рашке редакције, документ који је, по својим унутрашњим карактеристикама, занимљив и за лингвистичко-палеографска и за књижевноисторијска проучавања. Својом уметничком опремом и спољашњим карактеристикама овај споменик доприноси угледу и престижу минијатурног сликарства у српским књигама.

Изложбу чине два сегмента. У централном делу изложена је књига Јосипа Вране Вуканово еванђеље (Научно дело, Београд, 1967), која садржи и фототипско издање јеванђеља. У бочним витринама презентована је литература о Вукановом јеванђељу.

Изложбу су приредиле Наташа Белић, библиотекарка у Семинарској библиотеци Одсека за српски језик и лингвистику и мр Милица Брацић, библиотекарка у Централној библиотеци.

О настанку и значају Вукановог јеванђеља и о његовом утицају на развој српскога језика, говориће мр Марина Курешевић, асистент на предметима Старословенски језик и Упоредна граматика словенских језика, на Одсеку за српски језик и лингвистику Филозофског факултета. Излагање мр Марине Курешевић носи назив „Вуканово јеванђеље – рани споменик српске писмености с краја 12. века : чудна судбина једне књиге”.

Одломке из Вукановог јеванђеља читаће Ивана Ковачевић, студенткиња друге године на Одсеку за српски језик и лингвистику.

Овом приликом, представили смо споменик значајан за историју и српске и словенске културе и сматрам да ћемо га овом изложбом приближити данашњим генерацијама. У савременом свету све је променљиво и неизвесно, али чврсто упориште и ослонац можемо пронаћи негде на дну колективног сећања. Док постоје споменици, као што је Вуканово јеванђеље, који својом универзалном поруком повезују пут који води из прошлости у будућност, постојаће и путокази да увек знамо где нам је дом и да знамо где смо.

Захваљујем се учесницама у програму, библиотекарима и осталим сарадницима који су припремили ову изложбу.

Захваљујем се на пажњи. Изложба је отворена.

Гордана Вилотић

Врх стране