9. седницa Наставно-научног већа у 2017. години

Декан Филозофског факултета сазива 9. седницу Наставно-научног већа Филозофског факултета која ће се одржати у петак 3.11.2017. године, са почетком у 12 часова у сали за седнице, за коју предлаже следећи

ДНЕВНИ РЕД

1. Информације декана и продекана

2. Усвајање записника са 8. седнице Наставно-научног већа

3. Усвајање извештаја о оцени докторске дисертације

Докторске студије методика наставе
мср Албина Миланов
,

Докторске студије социологије
мср Соња Пејић
,

4. Усвајање извештаја о оцени подобности кандидата, теме и ментора за израду докторске дисертације

Докторске студије језик и књижевност
мср Срђан Гајдош,

Докторске студије психологије
мср Милица Лазић,

5. Именовање комисије за оцену подобности, кандидата, теме и ментора за израду докторских дисертација

Докторске студије историје
Кандидат: мср Никола Миливојевић, тема: Аустријски и баварски наративни извори за историју Јужне Угарске и Србије у средњем веку, Комисија: др Ненад Лемајић, ред. проф. за ужу научну област Медијевистика, председник Комисије, др Снежана Божанић, ванр. проф. за ужу научну област Медијевистика, др Борис Стојковски, доцент за ужу научну област Медијевистика, др Александар Крстић, научни сарадник за ужу научну област Медијевистика, Историјски институт Београд, др Ђура Харди, ванр. проф. за ужу научну област Медијевистика, ментор.

6. Одсуства

Одсек за англистику
Молба Рандала Мејџора Наставно-научном већу да му одобри плаћено одсуство у периоду од јануара до јуна 2018. године ради учешћа у програму Translator in residence, превод романа са српског на енглески и обука студената на Универзитету Принстон, САД.

Одсек за германистику
Молба мср Иване Пајић, Биљане Ковач и Паула Грубера Наставно-научном већу да им одобри плаћено одсуство у периоду од 26. новембра до 2. децембра 2017. године ради одласка у Јену, Немачка, где ће учествовати на пројекту Literarische Verarbeitung von Kriegsund Gewaltserfahrungen und ihre Übersetzung. Deutschland und das ehemalige Jugoslawien im Dialog у оквиру којег ће бити одржане радионице и предавања. За време одсуства обавезе ће преузети Ива Симурдић, Жолт Папишта и Зоран Великић.

Молба доц. др Гордане Ристић Наставно-научном већу да јој одобри одсуство у периоду од  3. до 10. децембра 2017. године ради одласка у Регензбург, Немачка где ће учествовати у истраживању и на пројекту Ostpartnerschaft. За време одсуства обавезе ће преузети др Каталин Озер, Зоран Великић и Биљана Ковачевић.

Одсек за румунистику
Молба проф. др Лауре Спариосу Наставно-научном већу да јој одобри одсуство у периоду од 1. децембра 2018. године до 31. маја 2019. године ради коришћења Фулбрајтове стипендије. У време одсуства обавезе ће преузети проф. др Даниел Сорин Винтила.

7. Одсуства у оквиру програма мобилноси Еразмус+

Одсек за српску књижевност
Молба доц. др Сање Париповић Крчмар Наставно-научном већу да јој одобри одсуство у периоду од 12. до 18. новембра 2017. године ради одласка на Јагелонски универзитет у Кракову. Део часова биће надокнађен у току студијске недеље, а део ће одржати проф. др Никола Грдинић.

8. Сагласности

Одсек за англистику
Молба др Амелие Марие де ла Луз Монтес, кориснице Фулбрајтове стипендије на Одсеку, да јој да сагласност за интервјуисање студената МАС Енглеског језика и књижевности у вези са наставом из хиспаноамеричке књижевности.

Молба доц. др Диане Продановић Станкић Наставно-научном већу да јој да сагласност да у својству локалне контакт особе конкурише за учешће у проширењу CEEPUS мреже TRANSnetwork: TRANSkulturelle Kommunikation und TRANSlation (CII-SI-0711-06-1718) и на Универзитет у Новом Саду. Мрежом управља Универзитет у Новом Саду, а учествује и 19 партнерских универзитета. За студенте и особље Факултета и Универзитета би ова мрежа била врло корисна јер пружа могућност боље сарадње са универзитетима и факултетима из региона и Централне и Источне Европе који нуде уско специјализоване преводилачке курсеве на основним и мастерским студијама.

Молба проф. др Сабине Халупке Решетар Наставно-научном већу да јој да сагласност за учешће у пројекту Understanding the needs of individuals with genetic disorders involving intellectual disability in the post-conflict Balkan countries Примарни циљ пројекта јесте истраживање проблема са којима се суочавају особе са генетским поремећајима, тачније са Дауновим синдромом, те са (на простору балканских држава много мање познатим) Вилијамсовим синдромом. Руководилац пројекта је проф. др Александра Перовић (UCL) a пројектни тим чиниће теоријски лингвисти, психолингвисти, психолози и стручњаци из области медицине из Велике Британије, Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Македоније и Хрватске. Пројекат ће бити финансиран од стране Савета за истраживање уметничких и хуманистичких наука и Савет за медицинска истраживања Велике Британије. Трајање пројекта је од 1. марта 2018. године до 29. фебруара 2020. године.

Молба проф. др Сабине Халупке Решетар Наставно-научном већу да дâ сагласност да се у суботу 21. априла 2018. године одржи 6. радионица Психолингвистичка, неуролингвистичка и клиничколингвистичка истраживања. Циљ радионице јесте подстицање интердисциплинарног приступа истраживању неурокогнитивне основе језика, како код популације са неоштећеном језичком функцијом, тако и код популације са оштећеном језичком функцијом, и то презентовањем резултата истраживања учесника радионице, као и одређивањем конкретних тема које су од значаја за даља истраживања

Молба проф. др Сабине Халупке Решетар Наставно-научном већу да дâ сагласност да др Силвија Мартинез Фереиро, Универзитет у Копенхагену, Данска, у периоду 16-20. априла. 2018. године одржи Курс из неуролингвистике. Курс је бесплатан, а циљна група су сви студенти и запослени Филозофског факултета и других факутета у склопу Универзитета у Новом Саду који су заинтересовани за ову интердисциплинарну област. Радионица Психолингвистичка, неуролингвистичка и клиничко-лингвистичка истраживања одржаће се суботу, 21. априла и на њој ће резултате својих истраживања изложити истраживачи из универзитетских центара у Србији, Холандији, Немачкој, Словенији, Француској, Хрватској и Великој Британији.

Одсек за германистику
Молба др Ивана Власенка Наставно-научном већу да дâ сагласност за формирање позоришне групе студената Одсека за германистику. Пробе би одржавале углавном викендом у кино-сали Факултета.

Молба доц. др Ане Стипанчевић Наставно-научном већу да дâ сагласност за потписивање споразума о студијској пракси са приватном ОШ «Тврђава» ради одласка студената германистике на методичку праксу.

Одсек за историју
Молба проф. др Дејана Микавице Наставно-научном већу да дâ сагласност за организацију међународне конференције Присаједињење Војводине Краљевини Србије заједно са Музејом Војводине. Конференција је планирана за почетак новембра 2018. године. Филозофски факултет неће сносити трошкове организовања конференције.

Молба проф. др Владана Гавриловића Наставно-научном већу да му да сагласност да код Министарства просвете, науке и технолошког развоја конкурише за суфинансирање монографије под насловом Из ризнице фрушкогорских манастира – винска десетина манастира Бешеново седамдесетих година XVII века. За рецензенте се предлажу: проф. др Ненад Лемајић, др Недељко Радосављевић, научни саветник, Историјски институт, Београд, проф. др Милош Јагодић, Филозофски факултет, Београд.

Одсек за медијске студије
Молба доц. др Динка Грухоњића Наставно-научном већу да дâ сагласност да Амир Зец, правни експерт ICTY (International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia) у току октобра или новембра 2017. године одржи предавање студентима Журналистике под називом Cross examination of witnesses, work with vulnerable witnesses по правилима, пракси и искуствима Међународног кривичног суда за бившу Југославију.

Молба асистента Норберта Шинковића Наставно-научном већу да му да сагласност да буде саветник студенткињи Фани Терновац у оквиру њеног стручног усавршавања у сарадњи са менторима у Будимпешти.

Одсек за педагогију
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за суорганизацију 2. Међународног стручног скупа Школа и музеји у сарадњи са компанијом Educa Izobraževanje, који ће се одржати у марту 2018. године у Љубљани, Словенија. Educa Izobraževanje је непрофитна компанија за стручно образовање. Факултет неће имати финансијских обавеза.

Одсек за психологију
Молба проф. др Јелице Петровић Наставно-научном већу да дâ сагласност за потписивање споразума о студијској пракси са Спортским савезом Војводине, ради обављања студентске праксе.

Молба проф. др Сунчице Здравковић Наставно-научном већу да дâ сагласност да ученици Гимназије «Јован Јовановић Змај» из Новог Сада посете Лабораторију за експерименталну психологију. Датум и начин посете биће накнадно договорени са директором Гиманзије.

Молба доц. др Александре Трогрлић Наставно-научном већу да дâ сагласност да гост новембарске трибине Одсека буде мср Ина Бореновић, оснивач и главни и одговорни уредник сајта Психоуниверзум Ина Бореновић одржаће предавање на тему Шта ћеш бити кад порастеш? Психолог, ратник, предузетник...

Молба проф. др Душице Филиповић Ђурђевић Наставно-научном већу да јој да сагласност да се придружи међународном тиму који ће конкуристи на пројекат у оквиру AHRC MRC: Global Public Health, Large Partnership Grant, под називом Understanding the needs of intellectually impaired individuals with genetic disorders in the post-conflict Balkan countries, за период од две године, 2018-2020. Руководилац пројекта биће др Aлeксандра Перовић (Department of Linguistics, University College London, United Kingdom). Филозофски факултет неће имати никаквих финансијских обавеза у оквиру овог пројекта.

Молба доц. др Јелене Матановић Наставно-научном већу да дâ сагласност за потписивање споразума са компанијама: Simple task, Headmade, Национална служба за запошљавање, Tim centar, Levi9, Ninamedia, Devtech, Man power, ради реализације стручне праксе студената Одсека за психологију који похађају Индустријско/организацијски модул.

Одсек за романистику
Молба др Наташе Поповић и др Бојане Ковачевић Петровић Наставно-научном већу да дâ сагласност за студијско путовање студената Одсека за романистику у Италију, Француску и Шпанију у периоду од 30. марта до 6. априла. 2018. године.

Одсек за румунистику
Молба проф. др Вирђиније Поповић Наставно-научном већу да дâ сагласност за организовање округлог стола Језик и књижевност Румуна и Мађара у АП Војводини данас, у децембру 2017. године. Средства за организовање су обезбеђена са пројекта Језик и књижевност Румуна и Мађара у АП Војводини данас одобреног од стране Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност.

Молба проф. др Вирђиније Поповић Наставно-научном већу да дâ сагласност за електронско објављивање зборника радова који ће бити презентовани на округлом столу Језик и књижевност Румуна и Мађара у АП Војводини данас. За рецензенте се предлажу: проф. др Ева Хожа, Филозофски факултет, Нови Сад, проф. др Кармен Дарабуш, Универзитет Babeš Bolyiai, Клуж Напока – Универзитетски центар Баја Маре Св.Климент Охридски, Софија и др Мирча Маран, Висока школа струковних студија за васпитаче Михаило Павлов, Вршац.

Молба др Иване Јањић Наставно-научном већу да дâ сагласност за промоцију антологије румунске поезије за децу и младе Шака росе 9. новембра 2017. године.

Одсек за славистику
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да се организује хор за студента Руског језика и књижевности. Хор би водио мср Милорад Миљаковић.

Одсек за словакистику
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за долазак директора Завода за Словаке у дијаспори и бившег амбасадора Словачке Републике Јана Вараша који ће доделити стипендије студентима прве године словакистике 30. октобра 2017. године.

Одсек за социологију
Молба доц. др Снежане Стојшин Наставно-научном већу да дâ сагласност да проф. др Мајда Чернич Истенич, Биотехнички факултет, Универзитет у Љубљани 28. новембра 2017. године у оквиру Новосадског социолошког клуба одржи предавање на тему Мишљења и искуства словеначких сељака пре и након уласка Словеније у ЕУ.

Молба доц. др Снежане Стојшин Наставно-научном већу да дâ сагласност за промоцију књиге Живот кроз спорт 7. децембра 2017. године у оквиру Новосадског социолошког клуба. На промоцији ће говорити  аутори доц. др Сандра Раденовић, Факултет спорта и физичког васпитања, Београд и спортски новинар Мирослав Нешић. Рецензенти књиге су проф. др Драган Коковић и проф. др Срђан Шљукић.

Одсек за српски језик и лингвистику
Молба проф. др Душанке Звекић Душановић Наставно-научном већу да јој да сагласност за учешће на Дидактичко-методолошкој конференцији: Учење словенских језика као страних – нове методе и технологије у подизању квалитета образовања, која ће се одржати 23. и 24. новембра 2017. године у Вроцлаву, Пољска.

Молба доц. др Јелене Редли Наставно-научном већу да јој да сагласност за учешће на Дидактичко-методолошкој конференцији: Учење словенских језика као страних – нове методе и технологије у подизању квалитета образовања, која ће се одржати 23. и 24. новембра 2017. године у Вроцлаву, Пољска.

Одсек за српску књижевност
Молба доц. др Невене Варнице Наставно-научном већу да дâ сагласност да проф. др Славко Петаковић са Одсека за српску књижевност Филолошког факултета у Београду 25. новембра 2017. године одржи блок од четири часа на предмету Методика наставе српске књижевности и језика – теоријско-апликативни аспект, тема предавања је Петрарка и петраркистичко наслеђе наше књижевности.

Одсек за хунгарологију
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за одржавање додатних програма Контактзоне у зимском семестру школске 2017/18. године:

  • 10. новембра – гостовање песника Золтана Сиђија
  • 6. децембра – гостовање Hernyák Zsóka, овогодишње добитнице награде Ервин Шинко.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за пријаву на конкурс код Педагошког завода Војводине за одобрење програма сталног стручног усавршавања васпитача и стручних сарадника за школску 2018/19, 2019/20. и 2020/2021. годину, који се односе на образовно-васпитни рад који се изводи на језицима националних мањина на територији АПВ. Назив семинара је Kortárs szemléletű irodalom és nyelv(tan)ítás (Савремени приступи у настави књижевности и језика).

Остало

Молба Факултета Наставно-научном већу да дâ сагласност за гостовање др Горана Павлића са Универзитета у Загребу 17. новембра 2017. године. Тема предавања биће Театар као исходиште демократије – неколико прилога материјалистичкој историји театра.

Молба Јелене Вуковић, координаторке програма волонтирања у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Наставно-научном већу да дâ сагласност за потписивање Протокола о сарадњи са Факултетом. Протоколом би било регулисано ангажовање студената – волонтера, међусобна права и обавезе волонтера и организатора волонтирања. Циљ програма волонтирања је да се укључе сви факултети на територији Србије који образују будући кадар социјалне заштите, како би студенти стекли одређена знања и вештине за посао за који се школују.

Молба проф. др Бранке Јакшић Провчи, управнице Центра за усавршавање наставника и образовања током читавог живота, Наставно-научном већу да дâ сагласност за организацију акредитованих семинара Завода за унапређивање образовања и васпитања Републике Србије за 2018, 2019. и 2020. годину, а који ће се реализовати на Филозофском факултету. Списак аутора и реализатора семинара налазиће се на сајту Центра, као и на сајту ЗУОВ-а.

9. Сагласности-настава

Одсек за славистику
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да се др Драгана Поповић ангажује за извођење наставе на мастер студијама у школској 2017/18. години.

Одсек за српску књижевност
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да се изборни предмет Српска књижевна авангарда 20. века на четвртој години ОАС из изборног блока 10 пребаци у изборни блок 7. Оба изборна блока су у летњем семестру.

Молба проф. др Љиљане Пешикан Љуштановић Наставно-научном већу да дâ сагласност за пријаву изборног курса Књижевна лексикографија – теорија и пракса на докторским студијама Језик и књижевност (прилог).

10. Ангажовање наставника на другим факултетима у школској 2017/18. години

Молба Филолошког факултета у Београду Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Едите Андрић ради извођења наставе из предмета Мађарски језик 1-4 са фондом од 4 часа недељно.

Молба Високе пословно-техничке школе струковних студија из Ужица Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Снежанe Гудурић ради извођења наставе из предмета Француски језик 1 (2+0) у летњем семестру и Фрнцуски језик 2 (2+0) у зимском семестру.

Молба Филозофског факултета у Тузли Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Снежанe Божанић за извођење наставе из предмета Опћа хисторија средњег вијека 2 са фондом од 4 часа у летњем семестру.

Молба Педагошког факултета у Сомбору Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање доц. др Алексеја Кишјухаса за извођење наставе на основним академским студијама Социологија (2+0) у летњем семестру и изборног предмета Социологија образовања (2+0) у летњем семестру.

11. Усвајање предлога Одбора за доделу награде најбољем младом истраживачу или студенту докторских студија

12. Разно

Доц. др Тамара Валчић Булић поднела је извештај Наставно-нучном већу о боравку на Универзитету у Ници у периоду од 25. до 29. септембра 2017. године у оквиру програма мобилности Еразмус +.

Доц. др Ана Пајванчић Цизељ поднела је извештај Наставно-нучном већу о боравку на Институту за пејзажно планирање на Универзитету за природне науке и природне ресурсе у Бечу.

Доц. др Горан Васин поднео је извештај Наставно-научном већу о учешћу на научној конференцији Црнојевићи-Бушатлије кроз историју (од 14. века до 1830) у периоду од 5. до 8. октобра 2017. године, Цетиње-Подгорица.

Доц. др Јелена Клеут поднела је извештај Наставно-научном већу о учешћу на конференцији Audiences 2030: Imaginig a Future for Audiences која је одржана на Факултету хуманистичких наука у Лисабону.

Доц. др Јасна Ухларик и др Зузана Тирова поднеле су извештај Наставно-научном већу о прикупљању грађе у Пивницама, Селенчи и Лалићу.

Проф. др Јанко Рамач поднео је извештај Наставно-научном већу о учешћу на научној конференцији у Старој Лесни, Словачка у периоду од 226. до 28. септембра 2017. године.

Асистент Александар Мудри поднео је извештај Наставно-научном већу о учешћу на научној конференцији у Старој Лесни, Словачка, у периоду од 26. до 28. септембра 2017. годинe.

Доц. др Ненад Нинковић поднео је извештај Наставно-научном већу о учешћу на међународној конференцији под називом Православље у Ријеци и на сјеверном Јадрану у раном новом вијеку, који је одржан од 19-20. октобра 2017. године у Ријеци, Хрватска .

Проф. др Дојчил Војводић поднео је извештај Наставно-научном већу о учешћу на међународним научним скуповима који су одржани  од 11. до 22. октобра у Румунији и Бугарској.

Доц. др Марина Шимак Спевакова поднела је Наставно-научном већу о учешћу на научној конференцији Сећање у науци о књижевности: Научни допринос Шћефана Друга и актуелна истраживања словачке међународне књижевности.

Игор Лекић, стручни сарадник за издаваштво, поднео је извештај Наставно-научном већу са састанка са представником фирме Turnitin Гое Борека и састанка радне групе задужене за рад  са програмом за проверу оригиналности и детекцију плагијаризма и представника фирме Turnitin Гое Борека.

Проф. др Бојана Стојановић Пантовић поднела је извештај Наставно-научном већу о учешћу на међународном научном скупу Српски језик, књижевност и култура који је одржан на ФИЛУМУ у Крагујевцу 27. и 28. октобра 2017. године.

Др Бојана Ковачевић Петровић поднела је извештај Наставно-научном већу о гостовању шпанског писца Илдефонса Фалконеса.

Др Бојана Ковачевић Петровић поднела је извештај Наставно-научном већу о изложби скулптура Мајеле Лејеве Уљое.

Декан Филозофског факултета
Проф. др Ивана Живанчевић-Секеруш

 

 

Врх стране