Трибина Одсека за психологију - ПРИЛОГ ИСТОРИЈИ ПСИХОЛОГИЈЕ У СРБИЈИ: ВЕРА СМИЉАНИЋ (1923-2021)

Време23. фебруар 2023. 12:00

Одсек за психологију Филозофског факултета
у сарадњи са Удружењем „Женске студије и истраживања“ (ЖСИ)
организују трибину

ПРИЛОГ ИСТОРИЈИ ПСИХОЛОГИЈЕ У СРБИЈИ: ВЕРА СМИЉАНИЋ (1923-2021)

Место и датум: Свечана сала Филозофског факултета, 23. фебруар 2023. у 12.00

Учесници:
проф. др Иван Јерковић
проф. др Урош Младеновић
проф. емер. Свенка Савић, ЖСИ
др Маргарета Башарагин, ЖСИ

Модератор:
проф. др Марија Зотовић-Костић

Сажетак: Сећањем на једну градитељку психологије као научне дисциплине у Србији, на проф. др Веру Смиљанић поводом стогодишњице рођења, желимо да допринесемо грађењу историје психологије у Србији. Вера Смиљанић је од почетка рада самосталног Одељења за психологију на Филозофском факултету у Београду, па до одласка у пензију, изграђивала наставни кадар у својој професији, објављивала књиге, пре свега неопходну уџбеничку литературу за студенте, и спроводила емпиријска истраживања са разноврсним темама. Током академске каријере је настојала да се у широј јавности, а пре свега студентској, формира свест о важност полних и родних разлика и да се студентска популација у академској сфери, али и у алтернативним едукативним програмима, информише о томе. Била је гостујућа професорка на Одсеку за психологију Филозофског факултета у Новом Саду. Написала је уџбеник из Развојне психологије и Психологије старења, из којих су училе генерација студената. Током каријере је обављала различите друштвене функције: председница Друштва психолога Србије (1963/64 - тада секција психолога Србије), управница Одељења за психологију (више мандата), Директорка Института за психологију Филозофског факултета у Београду. За свој рад је вишеструко награђивана. Идеја трибине је да се шира стручна јавност упозна са делом и доприносима које је развоју психологије на нашим просторима дала проф. др Вера Смиљанић.

• /uploads/attachment/najava/258/FF_ulaz_1.png
Врх стране