ПРЕДАВАЊЕ у оквиру пројекта SERBIE20 – проф. др Мартин Превишић

Време09. мај 2023. 12:00

ДОБРОДОШЛИ на предавање у оквиру пројекта SERBIE20The Multiethnic State and National Identities: the Serbian Experience in the 20th Century*

ПРОФ. ДР МАРТИН ПРЕВИШИЋ

ТЕМЕЉИ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ: ОДНОСИ СА СОВЈЕТСКИМ САВЕЗОМ

Модератор: проф. др Биљана Шимуновић-Бешлин

Уторак, 9. мај 2023. у 12 сати, Свечана сала 114

БИОГРАФИЈА ПРЕДАВАЧА:

Мартин Превишић је на Филозофском факултету Свеучилишта у Загребу завршио дипломске студије историје (2011) и одбранио докторску дисертацију под насловом Повијест информбировског логора на Голом отоку: 1949-1956, израђену под менторством проф. др Иве Банца (2014). За време докторских студија изабран је у звање асистента (2013), а затим и у наставно-научно звање доцента (2015) и ванредног професора (2021). Стручно се усавршавао на универзитетима у Израелу, САД и Немачкој (Yad Vashem International School for Holocaust Studies –Jeruzalem; University of California, Berkeley; University of Illinois at Urbana–Campaign; Humboldt-Universität Berlin и др.). Као носилац Фулбрајтове стипендије, 2019. године је боравио на Универзитету Стенфорд и реализовао истраживања у оквиру пројекта Soviet Communism and the Yugoslav Question ('40-'45). Објавио је бројне научне радове, међу којима се истиче научна монографија под насловом Повијест Голог отока (Загреб: Фрактура, 2019). За ову књигу је награђен Државном наградом за знаност (хуманистичке науке) и Годишњом наградом Друштва свеучилишних и других наставника у Хрватској. Књига је преведена на словеначки језик (Љубљана: Младинска књига, 2021), а 2023. је објављено и српско издање под насловом Голи оток – историја (Београд: Вукотић медиа, 2023). Заједно са проф. др Твртком Јаковином уредио је зборник радова: The Tito-Stalin Split 70 Years After (Zagreb-Ljubljana 2020). Самостално је уредио тематски зборник: Breaking Down Bipolarity: Yugoslavia's Foreign Relations during the Cold War (De Gruyter Oldenbourg, Berlin/Boston 2021).

• /uploads/attachment/najava/281/Martin_Previsic_plakat_crveni.jpg
  • /uploads/attachment/najava/281/2.jpg