Нова аквизиција у Уметничкој збирци Филозофског факултета

Опште

Уметничка збирка Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду оформљена је 2015. године захваљујући средствима Министарства културе и информисања додељеним на „Конкурсу за финансирање уметничких дела из области визуелних уметности“, а збирка је значајно проширена већ наредне године захваљујући конкурсу под истим називом.

Новоформирану колекцију је чинило 46 уметничких радова (од којих је 45 откупљених, а један поклоњени), чији су ауторке и аутори запослени и сарадници, али и садашњи и бивши студенти Академије уметности у Новом Саду.

Филозофски факултет се и 2022. године пријавио на „Конкурс за финансирање уметничких дела из области визуелних уметности“, који је расписало Министарство културе и информисања, пројектом „Опремање хола Филозофског факултета“.

Решењем број 401-01-426/2022-03 од 14. октобра 2022. године. Министарства културе и информисања Филозофском факултету су додељена средства за откуп дела новосадског уметника Николе Џафа под називом „Петак. Угрожене врсте“ (200x180 cm, цртеж, комбинована техника /суви пастели, креде, угаљ, пигмент/, 2016–2017)

Пројекат откупа реализован је током децембра 2022. године, а Филозофски факултет је захвалан Министарству културе и информисања на средствима додељеним за проширење Уметничке збирке Факултета и опремање хола на првом спрату зграде.

Уметничка збирка Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду сада броји 52 уметничка дела – слике, скулптуре, графике, цртеже, колаже и фотографије.

О уметнику

Никола Џафо рођен је 1950. у Новом Саду. Завршио Вишу педагошку школу у Новом Саду. Дипломирао сликарство на Факултету ликовних уметности у Београду 1978, магистрирао на истом факултету 1981. Самостално излагао у старој и новој држави као и у иностранству.

Идејни творац и покретач групе Лед арт, са којом остварује више од 30 пројеката. Сaоснивач Центра за културну деконтаминацију у Београду и Мултимедијалног центра „Лед арт“ у Новом Саду. Са групом млађих новосадских уметника, са идејом да уметност може да лечи и мења свет, покренуо Арт клинику, која се 2013. трансформисала у ШОК задругу. Добитник „Политикине“ награде за ликовну уметност (2012) за изложбу „Lepus in fabula“, МСУВ, Нови Сад, 2011. и награде „Златна палета“ 2020, Удружења ликовних уметника Србије. Члан СУЛУВ-а.

• /uploads/attachment/vest/683/Ugrozene_vrste_m.png
  • /uploads/attachment/vest/683/IMG_3308.png