Додељена награда Боривоје Маринковић

Опште

У свечаној сали Филозофског факултета, у присуству чланова породице Маринковић, те представника Факултета, Одсека за српску књижевност, студената, породице и пријатеља, свечано је уручена награда Боривоје Маринковић овогодишњем лауреату, Ленки Настасић, студенткињи мастер студија српске књижевности, за рад Житије Петра Великог Захарије Орфелина у светлу жанра романсиране биографије.

На конкурс за награду, која се ове године додељује по девети пут, пријављени су били радови:

Павле Зељић, БАРОКНИ ПРОСКИНИТАРИОН И ЊЕГОВИ САВРЕМЕНИ ЖАНРОВСКИ КОРЕЛАТИ У ПОЕЗИЈИ И ПРОЗИ 20. ВЕКА
Лазар Букумировић, ПУТОПИС ЈЕРОТЕЈА РАЧАНИНА КАО ПУТОВАЊЕ КА ТУМАЧЕЊУ ТЕКСТА
Наташа Бановић, ВЛАХО БУКОВАЦ: МОЈА ПОЕТИКА
Марија С. Цветићанин МАНИФЕСТИ СРПСКОГ ПРОСВЕТИТЕЉСТВА: ДЕМОКРАТИЗАЦИЈА КУЛТУРЕ И ИЗГРАДЊА НАЦИОНАЛНОГ ИДЕНТИТЕТА (ДОСИТЕЈ ОБРАДОВИЋ, ЗАХАРИЈА ОРФЕЛИН)
Александра Косовац, ТРАГИКА ГРАЂАНСКЕ ПОРОДИЦЕ У РОМАНУ ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА ЈАКОВА ИГЊАТОВИЋА
Милан Ивковић, ЛИК РЕВОЛУЦИОНАРА-ИДЕАЛИСТЕ У РОМАНИМА БОГОБОЈА АТАНЦКОВИЋА, МИЛОРАДА ПОПОВИЋА ШАПЧАНИНА И ЈАКОВА ИГЊАТОВИЋА
Ленка Настасић, ЖИТИЈЕ ПЕТРА ВЕЛИКОГ ЗАХАРИЈЕ ОРФЕЛИНА У СВЕТЛУ ЖАНРА РОМАНСИРАНЕ БИОГРАФИЈЕ
Јелена Огњеновић, ОДЈЕЦИ РАБЛЕОВСКОГ СМЕХА У МАЛОМ БУКВАРУ ЗА ВЕЛИКУ ДЕЦУ МИХАИЛА МАКСИМОВИЋА
Теодора Стрибер, ЛАЗА КОСТИЋ У СВЕТЛУ КЊИЖЕВНЕ КРИТИКЕ: БИО-БИБЛИОГРАФСКИ КЊИЖЕВНОИСТОРИЈСКИ ПОРТРЕТ
Вук Лакићевић, ТЕМАТСКИ КРУГОВИ У ПОЕЗИЈИ АЛЕКСИЈА ВЕЗИЛИЋА

Комисија у саставу проф. др Светлана Томин, проф. др Зорица Хаџић Радовић и доц. др Срђан Орсић, једногласно је донела одлулу о најбољем раду, уз најискреније похвале и свих осталих пристиглих радова.

Награда се додељује студентима свих одсека Филозофског факултета у Новом Саду, са основних и мастер студија, као подстицај за рад, креативност и развијање љубави и интересовања за старије периоде српске књижевности, у спомен на професора Боривоја Маринковића (1930 – 2012), који је своје прве радове објавио још као студент, а читав универзитетски радни век провео на Филозофском факултету у Новом Саду.

Награда је установљена 2012. и додељивала се годишње до 2019. године, након чега је уследила пауза проузрокована Covidom 19, а од ове године, награда ће се додељивати бијенално.

Одсек за српску књижевост
Породица Маринковић