Перле светске поезије – поклон за празнике

Опште

Перли шветовей поезиї – дарунок за швета
(Перле светске поезије – поклон за празнике)

Културни видео програм Перли шветовей поезиї (Перле светске поезије) представља програм студената Филозофског факултета у Новом Саду који похађају предмет Русински језик као страни/језик средине на почетном нивоу (А 1.1.). Поред студената Филозофског факултета, у програму учествују и полазници курса Русински језик А 1.1. који за грађанство организује Центар за језике Филозофског факултета.

Програм је инспирисан књигом превода Перли шветовей поезиї (Перле светске поезије), Михајла Рамача, русинског писца, новинара и преводиоца.

Песму Штафета рана, (Штафета јутра), јапанског песника Шунтаро Таникава, превео је на русински језик и прочитао проф. др Канаме Окано са Универзитета у Кобеу, у Јапану.

Поред изабраних одломака из преведених песама, програм су украсиле и музичке тачке.

Проф. др Слободан Митрович отпевао је русинску народну песму Зламала ше кормань-деска (Сломило се рало) а на клавиру је свирала Соња Мушикић.

Катарина Митровић, на виолончелу и Оливера Митрович на виолини свирају композицију Сарабанда и Фуга, дуо за виолину и виолончело, Антонија Вивалдија. Снимак је направио: Емир Мемедовски.

Учесници програма:
Јана Ћуповић, студентка Журналистики на ФФУНС
Немања Сретковић, студент Журналистики на ФФУНС
Ненад Праштало, студент Социялног рада на ФФУНС
Александар Мудри, доцент на Одсеку за русинистику ФФУНС
Сара Грујић, студентка на Одсеку социјални рад на ФФУНС
Ивана Вучиновић, студенткиња на Одсеку културологија на ФФУНС
проф. др Канаме Окано, Универзитет у Кобеу, Јапан
Јована Самарџић, студенткиња на Одсеку социјални рад на ФФУНС
Никола Пантелић, студент на Одсеку социјални рад на ФФУНС
Немања Јаношевић, ученик Гимназије Стеван Пузић у Руми
Анђела Станаћев, студенткиња на Одсеку за историју на ФФУНС
проф. др Слободан Митрович, Медицински факултет УНС
Жељана Марјанов, студенткиња на Одсеку за педагогију на ФФУНС
Оливера Митровић, виолина, студенткиња докторских студија на Факултету музичких студија
Катарина Митровић, виолончело, ученица Музичке школе Исидор Бајић

Програм је осмислио и организовао Александар Мудри

Видео програм Перли шветовей поезиї је дизајниран на платформи Canva.

• /uploads/attachment/vest/866/perle_svetske_poezije_rusinski.png
Врх стране