Perle svetske poezije – poklon za praznike

Opšte

Perli švetoveй poeziї – darunok za šveta
(Perle svetske poezije – poklon za praznike)

Kulturni video program Perli švetoveй poeziї (Perle svetske poezije) predstavlja program studenata Filozofskog fakulteta u Novom Sadu koji pohađaju predmet Rusinski jezik kao strani/jezik sredine na početnom nivou (A 1.1.). Pored studenata Filozofskog fakulteta, u programu učestvuju i polaznici kursa Rusinski jezik A 1.1. koji za građanstvo organizuje Centar za jezike Filozofskog fakulteta.

Program je inspirisan knjigom prevoda Perli švetoveй poeziї (Perle svetske poezije), Mihajla Ramača, rusinskog pisca, novinara i prevodioca.

Pesmu Štafeta rana, (Štafeta jutra), japanskog pesnika Šuntaro Tanikava, preveo je na rusinski jezik i pročitao prof. dr Kaname Okano sa Univerziteta u Kobeu, u Japanu.

Pored izabranih odlomaka iz prevedenih pesama, program su ukrasile i muzičke tačke.

Prof. dr Slobodan Mitrovič otpevao je rusinsku narodnu pesmu Zlamala še kormanь-deska (Slomilo se ralo) a na klaviru je svirala Sonja Mušikić.

Katarina Mitrović, na violončelu i Olivera Mitrovič na violini sviraju kompoziciju Sarabanda i Fuga, duo za violinu i violončelo, Antonija Vivaldija. Snimak je napravio: Emir Memedovski.

Učesnici programa:
Jana Ćupović, studentka Žurnalistiki na FFUNS
Nemanja Sretković, student Žurnalistiki na FFUNS
Nenad Praštalo, student Sociяlnog rada na FFUNS
Aleksandar Mudri, docent na Odseku za rusinistiku FFUNS
Sara Grujić, studentka na Odseku socijalni rad na FFUNS
Ivana Vučinović, studentkinja na Odseku kulturologija na FFUNS
prof. dr Kaname Okano, Univerzitet u Kobeu, Japan
Jovana Samardžić, studentkinja na Odseku socijalni rad na FFUNS
Nikola Pantelić, student na Odseku socijalni rad na FFUNS
Nemanja Janošević, učenik Gimnazije Stevan Puzić u Rumi
Anđela Stanaćev, studentkinja na Odseku za istoriju na FFUNS
prof. dr Slobodan Mitrovič, Medicinski fakultet UNS
Željana Marjanov, studentkinja na Odseku za pedagogiju na FFUNS
Olivera Mitrović, violina, studentkinja doktorskih studija na Fakultetu muzičkih studija
Katarina Mitrović, violončelo, učenica Muzičke škole Isidor Bajić

Program je osmislio i organizovao Aleksandar Mudri

Video program Perli švetoveй poeziї je dizajniran na platformi Canva.

• /uploads/attachment/vest/866/perle_svetske_poezije_rusinski.png