12. седницa Наставно-научног већа у 2020. години

            Декан Филозофског факултета сазива 12. седницу Наставно-научног већа Филозофског факултета, која ће се одржати електронским путем.

ДНЕВНИ РЕД

1. Усвајање акционог плана за промену критеријума уписа и укључивање матуре у пријем студената и именовање комисија одсека/студијских програма за примену плана

2. Усвајање записника са 11. седнице Наставно-научног већа

3. Усвајање извештаја о оцени докторских дисертација (докторске студије)

Језик и књижевност
Ива Тешић
,
Марија Бјелица,

Психологија
Илија Миловановић,

Интердисциплинарне
Марија Докић
,

4. Усвајање извештаја о оцени подобности кандидата, теме и ментора за израду докторске дисертације (докторске студије)

Историја
Жарко Панић,

Језик и књижевност
Ива Симурдић,

Психологија
Николија Ракочевић,

Филозофија
Милан Вукадиновић,

5. Замена чланова комисије за одбрану докторске дисертације кандидата Тијане Карић

Молба проф. др Владимира Михића, ментор, Наставно-научном већу да дâ сагласност за измену комисије због спречености чланова услед пандемије COVID19 да присуствују одбрани. Нову комисију чинили би: др Јанко Међедовић, виши научни сарадник, Институт за криминолошка и социолошка истраживања у  Београду, др Бојана Бодрожа, доцент за ужу научну област Психологија, Филозофски факултет у Новом Саду и др Владимир Михић, доцент за ужу научну област Психологија, Филозофски факултет у Новом Саду.

6. Усвајање извештаја о стицању истраживачког звања (истраживач сарадник)

Кристина Пејковић,

7. Стицање истраживачких звања (истраживач приправник)

Тамара Драгојевић поднела је захтев за стицање звања истраживач-приправник у складу са чланом 76 и чланом 85 Закона о науци и истраживањима („Сл. гласник РС“, број 49/2019). Кандидаткиња је завршила мастер академске студије Педагогије на Филозофском факултету у Новом Саду са просечном оценом 10 и има уписане докторске академске студије Педагогије на Филозофском факултету у Новом Саду. Пошто кандидаткиња испуњава све услове за избор у звање истраживача-приправника предвиђене Законом о науци и истраживањима предлажемо Наставно-научном већу да донесе Одлуку о избору у звање истраживача приправника.

Драгана Ристић поднела је захтев за стицање звања истраживач-приправник у складу са чланом 76 и чланом 85 Закона о науци и истраживањима („Сл. гласник РС“, број 49/2019).
Кандидаткиња је завршила мастер академске студије Српска филологија: Српски језик и књижевност на Филозофском факултету у Новом Саду са просечном оценом 9,75 и има уписане докторске академске студије Језик и књижевност (модул језик) на Филозофском факултету у Новом Саду. Пошто кандидаткиња испуњава све услове за избор у звање истраживача-приправника предвиђене Законом о науци и истраживањима предлажемо Наставно-научном већу да донесе Одлуку о избору у звање истраживача приправника.

Ведрана Мирковић поднела је захтев за стицање звања истраживач-приправник у складу са чланом 76 и чланом 85 Закона о науци и истраживањима („Сл. гласник РС“, број 49/2019). Кандидаткиња је завршила мастер академске студије Психологије на Филозофском факултету у Новом Саду са просечном оценом 9,56 и има уписане докторске академске студије Психологије на Филозофском факултету у Новом Саду. Пошто кандидаткиња испуњава све услове за избор у звање истраживача-приправника предвиђене Законом о науци и истраживањима предлажемо Наставно-научном већу да донесе Одлуку о избору у звање истраживача приправника.

Ђина Весић поднела је захтев за стицање звања истраживач-приправник у складу са чланом 76 и чланом 85 Закона о науци и истраживањима („Сл. гласник РС“, број 49/2019). Кандидаткиња је завршила мастер академске студије Српске књижевности и језика на Филозофском факултету у Новом Саду са просечном оценом 10 и има уписане докторске академске студије Језик и књижевност (модул књижевност) на Филозофском факултету у Новом Саду. Пошто кандидаткиња испуњава све услове за избор у звање истраживача-приправника предвиђене Законом о науци и истраживањима предлажемо Наставно-научном већу да донесе Одлуку о избору у звање истраживача приправника.

8. Сагласности

Одсек за англистику

Молба проф. др Аријане Лубурић Цвијановић Наставно-научном већу да дâ сагласност да др Адриана Захаријевић, виши научни сарадник на Институту за филозофију и друштвену теорију Универзитета у Београду, 31. јануара 2021. године одржи онлајн предавање под насловом Gender, Sexuality and Postcoloniality на мастер курсу из постколонијалне књижевности.

Одсек за историју

Молба доц. др Владимира Михајловића Наставно-научном већу да дâ сагласност за  објављивање монографије Римско наслеђе у Србији: наука, просвета, култура и јавност. За рецензенте се предлажу: проф. др Сташа Бабић, Филозофски факултет у Београду, др Татјана Цвјетићанин, научни саветник, Народни музеј у Београду и др Марко Јанковић, виши научни сарадник, Археолошка збирка Филозофског факултета у Београду. Филозофски факултет неће имати финансијских обавеза.

Одсек за медијске студије

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да Одсек уплати чланарину за Европску асоцијацију за комуниколошка истраживања и образовање у износу од 75 евра у динарској противвредности.

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за учешће у реализацији пројекта Регионалне канцеларије за младе (Regional Youth Cooperation Office – RYCO) у периоду од 20. новембра 2020. године до 31. јануара 2021. године. Учесници програма биће 18 студената новинарства и шест ментора са шест универзитета (Сарајево, Подгорица, Приштина, Тирана, Скопље и Нови Сад). Целокупан програм финансираће Амбасада Савезне Републике Немачке у земљама чланицама. Програм ће бити реализован путем платформи за повезивање.

Одсек за психологију

Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да се за главног и одговорног уредника часописа Примењена психологија именује проф. др Снежана Смедеревац, а за секретара часописа истраживач приправник Селка Садиковић.

Одсек за романистику

Молба доц. др Бојане Ковачевић Петровић Наставно-научном већу да дâ сагласност да 14. јануара 2021. године учествује на међународном вебинару Редли Колеџа из Оксфорда посвећеном хиспанској књижевности и култури и одржи предавање на тему Магични реализам у роману Као вода за чоколаду Лауре Ескивел.

Одсек за словакистику

Молба проф. др Марине Шимак Спевакове Наставно-научном већу да дâ сагласност за  учешће на онлајн семинару „Milan Adamčiak – experimentálna poézia – slovenská literatúra“ који ће се одржати 9.12.2020. путем платформе „MS Teams“, у организацији доц.др Јарослава Шранке са Катедре за словачки језик и књижевност Педагошког факултета Универзитета Коменски у Братислави. Настава ће бити надокнађена у договору са студентима.

Одсек за социологију

Молба проф. др Јоване Чикић Наставно-научном већу да дâ сагласност да се монографија Сеоске жене и економска (ре)продукција руралности објави као електронско издање Факултета. За рецензенте се предлажу: проф. др Марица Шљукић, Филозофски факлтет у Новом Саду, проф. др Ивана Миловановић, Факултет спорта и физичког васпитања у Новом Саду и доц. др Марица Петровић, Пољопривредни факултет у Новом Саду. Факултет неће имати финансијских обавеза.

Одсек за српски језик и лингвистику

Молба проф. др Миливоја Алановића Наставно-научном већу да дâ сагласност за  објављивање монографије Записи из српске синтаксе: Узајамне везе форме и значења. За рецензенте се предлажу: проф. др Марина Николић, Филозофски факултет у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, доц. др Јелена Редли, Филозофски факултет у Новом Саду и проф. др Борко Ковачевић, Филолошки факултет у Београду. Издавач ће бити Филозофски факултет, а трошкови штампања биће плаћени средствима са пројекта Стандардни српски језик: синтаксичка, семантичка и прагматичка истраживања.

Студијски програм Социјални рад

Молба проф. др Марка Шкорића, координатор студијског програма, Наставно-научном већу да дâ сагласност за организовање такмичења средњошколаца посвећеног идејама младих о превазилажењу проблема из социјалне заштите. Идејна решења ученика, који уђу у ужи избор, била би презентована на јавној такмичарској одбрани на Факултету уколико то дозволе епидемиолошки услови. У случају трајања пандемије, неће бити представљања радова и бодовање ће бити засновано само на квалитету писаних радова.

Студијски програм Културологија

Молба проф. др Жељка Милановића, координатор студијског програма, Наставно-научном већу да дâ сагласност за одржавање онлајн Отворених врата на платформи Зум. Промоцију би водили проф. др Жељко Милановић и доц. др Биљана Лунгулов.

Остало

Молба проф. др Светозара Бошкова, Наставно-научном већу да дâ сагласност за суиздаваштво Центра за историјска истраживања и Историјског архива у Смедереву у изради публикације под радним насловом Тврђава и Дунав као мотив у збиркама Историјског архива у Смедереву. Факултет неће имати финансијских обавеза, а имена рецензената ће бити накнадно достављена.

Молба доц. др Бојане Ковачевић Петровић, управница ЦИБАМ-а Наставно-научном већу да дâ сагласност за планиране активности у Центру 30. децембра 2020. године и у јануару и фебруару 2021. године.

Молба Томислава Букатаревића, секретар Центра за језике, Наставно-научном већу да дâ сагласност на силабусе курсева језика у Центру.

Молба проф. др Жељка Калуђеровића, главни и одговорни уредник часописа за филозофију Архе, Наставно-научном већу да дâ сагласност да уместо Енвера Халиловића у Интернационалном савету часописа буде доц. др Орхан Јашић, Филозофски факултет у Тузли, да се Интернационални савет часописа прошири са следећим члановима: проф. др Евангелос Протопападикис, Атина, проф. др Георгиос Арабатзис, Атина и проф. др Томислав Крзнар, Загреб, да се из импресума часописа уклони рубрика Финансије и дистрибуција и млађи уредник и да доц. др Станко Влашки постане део тима извршних уредника часописа уз доц. др Мину Ђикановић и доц. др Невену Јевтић.

Молба проф. др Жељка Калуђеровића, главни и одговорни уредник часописа за филозофију Архе, Наставно-научном већу да дâ сагласност да код Министарства просвете, науке и технолошког развоја конкурише за суфинансирање трошкова штампања две свеске часописа у 2021. години.

Молба проф. др Светозара Бошкова, управник Центра за историјска истраживања, Наставно-научном већу да дâ сагласност да код Покрајинског секретаријата за спорт и омладину конкурише на јавном конкурсу за финансирање реализације програма Фонд за таленте са пројектима Наука на првом месту и Сеобе од антике до данас.

9. Молба проф. др Михајла Фејсе Наставно-научном већу за подршку кандидатури за дописног члана САНУ

10. Ангажовање наставника на другим факултетима у школској 2020/21. години до 1/3 радног времена

Молба Факултета политичких наука у Београду Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Дејана Пралице за реализацију свих облика наставе на обавезном наставном предмету Медијски систем Србије на основним академским студијама Новинарства.

Молба Филозофског факултета у Тузли Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Снежане Божанић за реализацију наставе и испита за предмет Опћа хисторија средњег вијека.

11. Ангажовање наставника са других факултета у школској 2020/21. години до 1/3 радног времена

Молба проф. др Павла Секеруша, координатор студијског програма МАС Конференцијско превођење, Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Драгутина Аврамовића за предмет Увод устручну област право, проф. др Маје Станивуковић и проф. др Сање Ђајић за предмет Европски правни систем.

12. Усвајање Пословника о раду Етичке комисије Факултета

13. Предлог за доделу звања професор емеритус

Одсек за српску књижевност
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да се проф. др Љиљана Пешикан Љуштановић предложи за звање професора емеритуса.

14. Разно

Доц. др Бојана Ковачевић Петровић, управница ЦИБАМ-а, поднела је Наставно-научном већу извештај о реализованим активностима у новембру 2020. године.

Декан Филозофског факултета
Проф. др Ивана Живанчевић Секеруш

 

Врх стране