Материјали 2022.
3. седницa Наставно-научног већа у 2022. години
Декан Филозофског факултета сазива 3. седницу Наставно-научног већа Филозофског факултета која ће се одржати електронским путем у периоду од 1. до 4. априла 2022. године, за коју предлаже следећи
ДНЕВНИ РЕД
1. Усвајање записника са 2. седнице Наставно-научног већа
2. Усвајање записника са Колегијума одржаног 25. марта 2022. године
3. Доношење Одлуке о начину организовања наставе до краја летњег семестра школске 2021/2022. године
Предлог усвојен на Колегијуму шефова одсека:
Након априлског испитног рока, до краја априла настава ће се изводити према тренутно важећем комбинованом моделу. У месецу мају прелази се у потпуности на непосредну наставу, уживо у згради Факултета, а према ранијем распореду часова који је важио при одржавању наставе пре избијања епидемије (уз неопходне модификације). Непосредна настава током маја месеца одвијаће се у учионицама са пуним капацитетом места као пре епидемије. Због студената који неће моћи да пронађу боравиште у Новом Саду до краја семстра, током извођења непосредне наставе неће се бележити и бодовати присуство студената на предавањима и вежбама.
4. Доношење Одлуке о организовању ванредног јулског испитног рока
На основу захтева упућеног од стране Студентског парламента за одржавање додатог испитног рока у јулу месецу, на Колегијуму шефова одсека формулисан је предлог да се у периоду од 4. до 16. јула 2022. године организује ванредни испитни рок. Шефови одсека су се сагласили са оваквим предлогом имајући у виду да је и током ове школске године, услед епидемије, рад био отежан и настава се морала одвијати по комбинованом моделу.
5. Организација отворених врата у мају месецу
У суботу, 14. 5. 2022. године од 10 до 13 часова уживо у згради Филозофског факултета одржаће се Дан отворених врата за ученике средњих школа. Том приликом биће представљени сви студијски програми Основних академских студија ФФУНС, а главна тема Отворених врата биће пријемни испит.
6. Усвајање извештаја о оцени докторске дисертације
Психологија
Милан Ољача
Језик и књижевнност
Предраг Ковачевић
7. Именовање комисија за оцену и одбрану докторских дисертација
Кандидат: Жолт Папишта, тема: Konzeptuelle Dichotomie in metaphorischen Phraseologismen (Појмовна дихотомија у метафоричким фразеологизмима), комисија: др Бранислав Ивановић, ванредни професор за ужу научну област Германистика, Филолошки факултет, Београд, председник комисије, др Каталин Озер, доценткиња за ужу научну област Германистика, Филозофски факултет, Нови Сад, др Гордана Ристић, доценткиња за ужу научну област Германистика, Филозофски факултет, Нови Сад, менторка.
8. Усвајање извештаја о оцени подобности кандидата, теме и ментора за израду докторске дисертације
Језик и књижевност
Маријана Јелисавчић
Дајана Милованов
Јанко Ивановић
Оливера Урошев Палалић
Методика наставе
Соња Алмажан
9. Именовање комисије за оцену подобности, кандидата, теме и ментора за израду докторских дисертација
Кандидаткиња: Слађана Мандић, тема: Теоријско-методолошки и практични аспекти обраде фразних глагола у речницима енглеског језика, комисија: др Твртко Прћић, редовни професор за ужу научну област Англистика, Филозофски факултет, Нови Сад, председник комисије, др Предраг Новаков, редовни професор за ужу научну област Англистика, Филозофски факултет, Нови Сад, др Душан Стаменковић, ванредни професор за ужу научну област Англистика, Филозофски факултет, Ниш, др Ана Халас Поповић, ванредна професорка за ужу научну област Англистика, Филозофски факултет, Нови Сад, менторка.
Психологија
Кандидаткиња: Тијана Радуловић, тема: Релације радних вредности и каријерних фаза у контексту Суперове теорије развоја каријере, комисија: др Небојша Мајсторовић, ванредни професор за ужу научну област Психологија, Филозофски факултет, Нови Сад, др Петар Врговић, ванредни професор за ужу научну област Људски ресурси и комуникације, Факултет техничких наука, Нови Сад, др Јелица Петровић, редовна професорка за ужу научну област Психологија, Филозофски факултет, Нови Сад, менторка.
10. Стицање истрaживачког звања – истраживач приправник
У складу са чланом 85 Закона о науци и истраживањима кандидаткиња Горана Војчић, студенткиња 1. године ДАС Педагогије, поднела је захтев за стицање истраживачког звања – истраживача приправника.
У складу са чланом 85 Закона о науци и истраживањима кандидаткиња Милица Сурла, студенткиња 1. године ДАС Језик и књижевност, поднела је захтев за стицање истраживачког звања – истраживача приправника.
У складу са чланом 85 Закона о науци и истраживањима кандидаткиња Јована Тодоровић, студенткиња 1. године ДАС Језик и књижевност, поднела је захтев за стицање истраживачког звања – истраживача приправника.
У складу са чланом 85 Закона о науци и истраживањима кандидат Огњен Тошовић, студент 1. године ДАС Језик и књижевност, поднео је захтев за стицање истраживачког звања – истраживача приправника.
У складу са чланом 85 Закона о науци и истраживањима кандидаткиња Јована Војводић студенткиња 1. године ДАС Језик и књижевност, поднела је захтев за стицање истраживачког звања – истраживача приправника.
У складу са чланом 85 Закона о науци и истраживањима кандидаткиња Јована Адамов, студенткиња 1. године ДАС Педагогије, поднела је захтев за стицање истраживачког звања – истраживача приправника.
У складу са чланом 85 Закона о науци и истраживањима кандидаткиња Анђелка Гемовић, студенткиња 1. године ДАС Језик и књижевност, поднела је захтев за стицање истраживачког звања – истраживача приправника.
11. Именовање комисије за стицање истраживачког звања – истраживач сарадник
Кандидаткиња: Душица Стојадиновић, комисија: др Слађана Зуковић, редовна професорка за ужу научну област Педагогија, Филозофски факултет, Нови Сад, председница комисије, др Стефан Нинковић, доцент за ужу научну област Педагогија, Филозофски факултет, Нови Сад др Станислава Марић Јуришин, доценткиња за ужу научну област Педагогија, Филозофски факултет, Нови Сад.
Кандидат: Александар Живановић, Комисија: др Маја Марковић, редовна професорка за ужу научну област Англистика, Филозофски факултет, Нови Сад, председница комисије, др Сабина Халупка Решетар, редовна професорка за ужу научну област Англистика, Филозофски факултет, Нови Сад, др Татјана Милићев, доценткиња за ужу научну област Англистика, Филозофски факултет, Нови Сад.
Кандидаткиња: Сара Здравковић, комисија: др Слободан Владушић, редовни професор за ужу научну област Српска и јужнословенске књижевности са теоријом књижевности, Филозофски факултет, Нови Сад, председник комисије, др Јелена Марићевић Балаћ, доценткиња за ужу научну област Српска и јужнословенске књижевности са теоријом књижевности, Филозофски факултет, Нови Сад, др Горана Раичевић, редовна професорка за ужу научну област Српска и јужнословенске књижевности са теоријом књижевности, Филозофски факултет, Нови Сад.
12. Усвајање извештаја о избору демонстратора
Ана Миљевић
13. Сагласности
Одсек за германистику
Молба доц. др Иване Пајић и асистенткиње Јоване Ранђеловић Наставно-научном већу да дâ сагласност за учешће на Летњој академији „Siebenbürgen“ која ће се одржати у Сибињу, Румунија у периоду од 10. до 17. јула 2022. године.
Молба асистенткиња Иве Симурдић и Биљане Ковач Наставно-научном већу да дâ сагласност за организовање преводилачке радионице за студенте Немачког језика и књижевности. Тема радионице је превођење дечје књижевности. Радионица ће се одржати у два термина, а први је 14. маја. Други сусрет би се одржао у јуну у договору са учесницима.
Молба асистенткиње Иве Симурдић Наставно-научном већу да дâ сагласност за Учешће на семинару Begegnungen an der Donau. Menschen – Filme – Literaturen. Семинар се организује у сарадњи са Универзитетом у Тибингену, Немачка, и Етвеш Лоранд универзитетом у Будимпешти, Мађарска. На семинару ће учествовати студенткиње основних студија Александра Пајић и Катарина Динић и студенткиње мастер студија Ања Браловић и Тања Тодић. Семинар ће се одржати у Тибингену, Немачка, од 4. 5. до 8. 5. 2022. године.
Одсек за историју
Молба проф. др Горана Васина Наставно-научном већу да дâ сагласност за предавање др Радоша Љушића, редовног професора Филозофског факултета у Београду, у пензији, на тему Кнез Милош, државотворни владар. Предавање би било одржано у оквиру наставе из предмета Историја Србије и српског народа у Црној Гори од краја 18. до почетка 20. века.
Одсек за медијске студије
Молба асистенткиње Стефани Шованец Наставно-научном већу да дâ сагласност да Леа Котлица, менаџерка културног центра „Простор“ и Јована Здјеларевић, сарадница за медије и комуникације Студентског културног центра присуствују вежбама из предмета Маркетинг у култури.
Молба проф. др Јелене Клеут Наставно-научном већу да дâ сагласност за потписивање споразума о сарадњи са Културним центром у Бачкој Паланци, Народном библиотеком „Вељко Петровић“ из Бачке Паланке и Градском библиотеком у Новом Саду ради реализације студентске праксе.
Молба проф. др Смиљане Милинков Наставно-научном већу да дâ сагласност за потписивање протокола о сарадњи са Медијским центром „Клик 105“ из Зрењанина ради реализације Новинарске праксе 2 студената Журналистике.
Одсек за педагогију
Молба доц. др Борке Малчић, координаторке ПЕЦ-а, Наставно-научном већу да дâ сагласност за организацију и реализацију трибине под називом Рани развој – улагање у будућност. Трибина ће се одржати онлајн преко Зум платформе. Учесници трибине биће: проф. др Јасмина Клеменовић – Одсек за педагогију, Филозофски факултет, Нови Сад, Смиљана Грујић – Фондација Новак Ђоковић, Београд и Татјана Ристивојевић – ПУ ”Др Сима Милошевић”, Земун.
Молба доц. др Станиславе Марић Јуришин, Наставно-научном већу да дâ сагласност за учешће на Међународној конференцији о савременим достигнућима у науци и технологији COSAT, која ће се одржати од 25. до 29. маја 2022.године у Херцег Новом у Црној Гори.
Одсек за психологију
Молба доц. др Иване Јаковљев Наставно-научном већу да дâ сагласност да предавач на априлској трибини Одсека, под називом: Елементи психологије у процесу дизајна видео- игара: осећај за играње буде Ивица Миларић, дипломирани психолог и стручни сарадник у настави на Академији уметности у Новом Саду. Трибина ће бити одржана онлајн, преко апликације Zoom.
Молба проф. др Владимира Михића Наставно-научном већу да дâ сагласност за измену пријаве пројекта за манифестацију „Нови Сад – Европска престоница културе 2022“ у домену гостију и чланова тима. За чланове тима предлажу се: проф. др Владимир Михић, доц. др Бојана Бодрожа, поф. др Алексеј Кишјухас, др Вукашин Живаљевић, Мирослав Радека, Данијела Бујдошо, Марко Качавенда, Служба за финансијско материјална питања, и Ведрана Мирковић, истраживач сарадник.
Молба доц. др Јелене Матановић Наставно-научном већу да дâ сагласност за потписивање споразума о сарадњи са компанијама Accelsiors CRO и SmartCat ради реализације стручне праксе студената Одсека за психологију који похађају Индустријско/организацијски модул.
Одсек за русинистику
Молба проф. др Михајла Фејсе Наставно-научном већу да дâ сагласност да Факултет буде суиздавач Енглеско-русинског речника са Заводом за културу војвођанских Русина. Речник је коауторско дело проф. др Михајла Фејсе, мср Марине Шлемендер и мср Славице Чељовски. Речник је настао као производ пројекта Језици и културе у времену и простору. За рецензенте се предлажу проф. др Јулијан Рамач, проф. др Ана Плишкова, Прешовски универзитет, Словачка и мр Хелена Међеши. ФФУНС неће имати финансијских обавеза.
Одсек за романистику
Молба доц. др Бојане Ковачевић Петровић Наставно-научном већу да дâ сагласност за учешће на IX међународном конгресу CLACSO, који се одржава у Мексико Ситију, Мексико, од 7. до 10. јуна 2022.
Одсек за српски језик и лингвистику
Молба проф. др Гордане Штасни Наставно-научном већу да дâ сагласност за пријаву на конкурс Фонда за науку Републике Србије у оквиру програма Идентитети, с пројектом под називом Српски културни кодови у светлу семантичко-деривационог потенцијала зоонима. Чланови тима биће: проф. др Гордана Штасни, руководилац пројекта, проф. др Гордана Штрбац, проф. др Миливој Алановић, проф. др Милан Ајџановић, са Филозофског факултета у Новом Саду и др Снежана Штрбац, научна сарадница са Института за хемију, технологију и металургију (Институт од националног значаја за Републику Србију) Универзитета у Београду.
Молба проф. др Јелене Ајџановић, координаторке Центра за српски језик као страни, Наставно-научном већу да дâ сагласност да у зависности од термина одржавања јулског испитног рока Међународна летња школа српског језика, културе и историје буде одржана од 10. до 31. јула 2022. или од 17. јула до 7. августа 2022. године у просторијама Факултета. У случају неповољне епидемијске ситуације школа ће се одржати онлајн.
Молба проф. др Јелене Ајџановић, координаторке Центра за српски језик као страни, Наставно-научном већу да дâ сагласност да код Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност конкурише за суфинансирање одржавања Међународне летње школе српског језика, културе и историје.
Молба проф. др Јасмине Дражић, Наставно-научном већу да дâ сагласност да се монографија под насловом Приступи проучавању значења речи у српском језику објави у електронском и штампаном издању. За рецензенте се предлажу: др Јасмина Грковић Мејџор, редовна професорка, Филозофски факултет, Нови Сад, и академкиња САНУ, др Вера Васић, редовна професорка у пензији, Филозофски факултет, Нови Сад, и др Рајна Драгићевић, редовна професорка, Филолошки факултет, Београд.
Одсек за српску књиженвост
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да Ирена Плаовић, Катедра за српску са јужнословенским књижевностима, Филолошки факултет у Београду, 26. априла 2022. године, у оквиру курса Писци средњовековне књижевности, одржи предавање на тему Реторика Косовских списа студентима прве године српске књижевности.
Одсек за филозофију
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за одржавање треће конференције за наставнике филозофије Филозофија мора да служи (Philosophiae Servias Oportet) са темом Настава филозофије у дигиталном окружењу 26. новембра 2022. године. Конференција ће се одржати онлајн.
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да се конференција за наставнике филозофије Филозофија мора да служи (Philosophiae Servias Oportet) пријави код Завода за унапређење, образовање и васпитање као облик стручног усавршавања.
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за објављивање електронског зборника радова са треће конференције за наставнике филозофије Филозофија мора да служи (Philosophiae Servias Oportet).
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да се код Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност пријави на конкурс за суфинансирање треће конференције за наставнике филозофије Филозофија мора да служи (Philosophiae Servias Oportet) која ће се одржати 26. новембра 2022. године.
Молба доц. др Лазара Атанасковића Наставно-научном већу да дâ сагласност да др Дарко Сувина буде гост на часовима вежби из предмета Савремена филозофија 2, који ће бити одржани 12.04.2022. Предвиђена тема вежби је је Брехт, Бенјамин и епски театар.
Одсек за хунгарологију
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност да студенти Одсека 22. маја 2022. године посете изложбу познатог сликара Хијеронима Боша (Hieronimus Bosch) и погледају једну представу у позоришту “Иштвана Еркења” (Örkény István Színház) у Будимпешти, Мађарска.
Студијски програм социјални рад
Молба проф. др Марка Шкорића, координатора студијског програма, Наставно-научном већу да дâ сагласност за потписивање споразума о сарадњи са Канцеларијом за младе из Прибоја, Центром за социјални рад у Оџацима, Домом за душевно оболела лица у Чуругу, Окружним затвором у Зрењанину, Основном школом „Душан Радовић“ у Новом Саду и Мрежом организација за децу Србије, Београд.
Молба проф. др Марка Шкорића, координатора студијског програма, Наставно-научном већу да дâ сагласност да код Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство конкурише за доделу средстава за одржавање научно стручних активности у области пољопривреде и руралног развоја у партнерству са Правним факултетом за привреду и правосуђе у Новом Саду. Учесници са Филозофског факултета биће проф. др Марко Шкорић и доц. др Јована Шкорић, а са Правног факултета за привреду и правосуђе Милена Галетин.
Молба проф. др Марка Шкорића, координатора студијског програма, Наставно-научном већу да дâ сагласност за потписивање споразума са НВО МОДС из Београда ради сарадње у виду заједничке научне продукције, предлога и имплементације пројеката.
Остало
Канцеларија за међународну сарадњу предлаже Наставно-научном већу да дâ сагласност за успостављање сарадње са Универзитетом Павел Јозеф Шафарик у Кошицама, Словачка, у оквиру програма Еразмус+ (кључна активност 103 – кредитна мобилност).
Молба проф. др Радмиле Бодрич, координаторке Центра зa усавршавање наставника, Наставно-научном већу да дâ сагласност да се у оквиру Програма за полагање додатних испита за извођење наставе српског језика као нематерњег на предлог координаторке проф. др Душанке Звекић Душановић именује и координаторка проф. др Јелена Редли.
Испред Друштва тумача и преводилаца за знаковни језик из Новог Сада Наставно-научном већу се обратила Нина Барановски са молбом да Веће да сагласност за сарадњу Друштва и ФФУНС у оквиру пројекта одобреног од стране Градске управе за дечију и социјалну заштиту.
14. Одсуства
Одсек за историју
Молба проф. др Бориса Стојковског Наставно-научном већу за плаћено одсуство у периоду од 27. априла до 25. маја 2022. године ради одласка на истраживачки боравак у Будимпешту, Мађарска у оквиру програма Domus Hungarica Мађарске академије наука.
Одсек за славистику
Молба Милоша Валигурског, лектора странца за пољски језик, Наставно-научном већу за плаћено одсуство у периоду од 1. септембра 2022. године до 30. новембра 2022. године ради одласка у Будимпешту, Мађарска у оквиру стипендије Вишеградског фонда.
Одсек за српску књижевност
Молба проф. др Жељка Милановића Наставно-научном већу за плаћено одсуство у периоду од 21. до 31. августа 2022. године ради учешћа у раду Загребачке славистичке школе која ће се одржати у Дубровнику, Хрватска.
15. Одсуства у оквиру програма мобилности
Одсек за романистику
Молба доц. др Бојане Ковачевић Петровић Наставно-научном већу за плаћено одсуство у периоду од 25. маја до 10. јуна 2022. године ради одласка у Халапу, Веракрус, Мексико, у оквиру Еразмус+ КА107.
Одсек за филозофију
Молба доц. др Невене Јевтић Наставно-научном већу за плаћено одсуство у периоду од 16. до 22. маја 2022. године ради одласка у Грац, Аустрија у оквиру Цепусовог програма размене Philosophy and Interdisciplinarity.
Молба доц. др Марице Рајковић Наставно-научном већу за плаћено одсуство у периоду од 23. до 27. маја 2022. године ради одласка у Сплит, Хрватска у оквиру Цепусовог програма размене Philosophy and Interdisciplinarity.
16. Ангажовање наставника на другима факултетима до 1/3 радног времена у школској 2022/23. години
Молба Државног универзитета у Новом Пазару Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање доц. др Наташе Ајџановић за реализацију наставе и испита из изборних предмета Руски језик 1 у зимском семестру и Руски језик 4 у летњем семестру и доц. др Анжеле Прохорове за реализацију наставе и испита из предмета Руски језик 2 у летњем семестру и Руски језик 3 у зимском семестру.
Молба Факултета политичких наука у Београду Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Дејана Пралице за реализацију наставе и испита из предмета Новинарство и Радио новинарство у летњем семестру.
17. Ангажовање наставника са других факултета до 1/3 радног времена у школској 2022/23. години
Одсек за медијске студије
Молба Одсека Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Дубравке Лазић са Академије уметности у Новом Саду за реализацију наставе и испита из обавезног предмета Фотографија и медији у летњем семестру на ОАС Журналистике, проф. др Горана Милошевића са Правног факултета у Новом Саду, за реализацију наставе и испита из обавезног предмета Увод у економију у зимском семестру на ОАС Журналистике, мр Драгана Живанчевића са Академије уметности у Новом Саду за реализацију наставе и испита из изборног предмета Нови визуелни медији на МАС Комуникологије и проф. др Дејане Прњат за реализацију наставе и испита из обавезних предмета Маркетинг у култури и Управљање у пројектима у култури у летњем семестру на ОАС Комуникологија и односи с јавношћу и изборног предмета Дигитални медијски маркетинг у летњем семестру на МАС Комуникологије.
Студијски програм социјални рад
Молба проф. др Марка Шкорића, координатора студијског програма, Наставно-научном већу да дâ сагласност за ангажовање проф. др Петра Теофиловића са Факултета за правне и пословне студије „Др Лазар Вркатић“ из Новог Сада за реализацију наставе и испита из предмета Социјално право у зимском семестру и Породично право у Летњем семестру на ОАС Социјални рад, проф. др Мирослава Бркића са ФПН из Београда за реализацију наставе и испита из предмета Вођење случаја у летњем семестру и др Татијане Грнчарски, запослене у Покрајинском заводу за социјалну заштиту за реализацију вежби из предмета Вођење случаја у летњем семестру.
18. Разно
Проф. др Јелена Ајџановић, координаторка Центра за српски језик као страни, поднела је извештај Наставно-научном већу о раду Центра за 2021. годину.
Проф. др Исидора Бјелаковић, шефица Одсека за српски језик и лингвистику, поднела је извештај Наставно-научном већу о одржаном предавању проф. др Владимира Поломца.
Доц. др Јована Шкорић поднела је извештај Наставно-научном већу о трибини која је одржана 15. марта 2022. године.
Томислав Букатаревић, сарадник за међународну сарадњу, поднео је извештај Наставно-научном већу о боравку на Западном универзитету у Темишвару у оквиру програма мобилности Еразмус +.
Проф. др Душан Ристић и сарадница за међународну сарадњу Александра Мирковић поднели су извештај о службеном путу у Шилефто, Шведска у оквиру пројекта Основе за будућност Европе.
Доц. др Бојана Бодрожа поднела је извештај Наставно-научном већу са састанка у оквиру COST акције CA19103 LGBTI+ Social and Economic (in)equalities.
Мр Наташа Белић, управница Библиотеке, поднела је извештај Наставно-научном већу о реализованој мобилности у оквиру програма Еразмус+.
Деканица Филозофског факултета
Проф. др Ивана Живанчевић Секеруш