15СЦСЦ028 - Социологија рада

Спецификација предмета
НазивСоциологија рада
Акроним15СЦСЦ028
Студијски програмСоциологија
Модул
Тип студијаосновне академске студије првог степена
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОсновна знања из Увода у социологију и из Социолошких теорија.Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета/курса је да омогући студентима да стекну основна знања из једног од најразвијенијих подручја социологије, који се односи на сферу рада, у којој се прожимају сви битни људски, друштвени, културни и технички проблеми човечанства. У том погледу, ова социолошка дисциплина има циљ да оснажи, како сазнајну, тако и професионално-практичну страну будућих стручњака (социолога).
    Исходи учења (стечена знања)Оспособљеност за истраживање разних аспеката процеса рада, његовог организовања, менаџерског усмеравања и маркентишког посредовања.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеНастанак, конституисање и развој социологије рада; основни појмови, теоријско-методолошке оријентације и приступи проучавању рада; рад као умеће; идентитет рада и његови историјски облици (рад и време); особености рада у контексту културе, науке и образовања; промене у садржају савременог рада (од прединдустријског/сељачког, преко индустријског до услужног рада); улога својинских односа и технологије (техничкотех-нолошког стваралаштва) у обликовању процеса рада; професионализација и феминизација рада; промене у организовању рада и могућности предузетничке мобилизације “људских ресурса“; глобализацијска транзиција и главни трендови у сфери рада.
    Садржај практичне наставеСамостална припрема и излагање студената одговарајућих теоријских проблема и презентација искуствених налаза о разним аспектима сфере рада (улоге технологије, организационих промена и актера рада на тржишту и у друштву - посебно српском), уз критичку анализу главних трендова у условима глобализацијске транзиције.
    Литература
    1. Milošević, B. (2004). Umeće rada. Novi Sad: Prometej
    2. Milošević, B i R. Kuljić (2000). Sociologija rada. Novi Sad: Old commerce.
    3. Bolčić, S. (2003). Svet rada u transformaciji. Beograd: Plato.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    22
    Методе извођења наставеИнтерактивна настава, расправа, презентација теоријских објашњења и истраживачких резултата, консултативни дијалог, менторско вођење студената приликом њихове израде семинарских радова.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична наставаУсмени испит50
    Пројекти
    Колоквијуми20
    Семинари20
    Врх стране