Otvorena vrata: Ovo još niste videli (2019)
Uvodna reč upravnice Biblioteke
Poštovani i dragi gosti, drage kolege,
dobrodošli u ime Biblioteke Filozofskog fakulteta. Ako u toku godine postoji dan kada je u redu hvaliti sam sebe, onda je to dan poput ovog kada obeležavamo 65 godina postojanja i uspešnog rada našeg fakulteta. Iskoristiću priliku da vas podsetim na činjenice koje verovatno znate – da je Biblioteka Filozofskog fakulteta druga po veličini biblioteka društveno-humanističkog profila u Vojvodini, najveća visokoškolska biblioteka Univerziteta u Novom Sadu sa oko 600.000 bibliotečkih jedinica raznovrsne knjižne građe, da posedujemo 21 legat istaknutih kulturnih i javnih ličnosti i naučnika. Ono što ne znate je da su naše čitaonice omiljene i studentima sa drugih fakulteta i da se za njih traži „mesto više”, da Digitalna biblioteka odgovara na sve zahteve koje pred studente i profesore stavljaju savremena nastava i istraživački rad.
S obzirom na činjenicu da naš Fakultet neguje otvoreni pristup u nauci, naučnoistraživačkoj delatnosti, izdavaštvu i radu sa studentima, a da naša Biblioteka prati i uklapa se u nove, moderne trendove, nudeći studentima svih nivoa studija digitalizovanu građu, slobodan pristup elektronskim bazama podataka, veb-seminare i edukacije, odlučili smo da današnja izložba bude u duhu slobodnog pristupa knjigama.
Izložba knjiga koju smo simbolično nazvali Otvorena vrata: ovo još niste videli (jer većinu izloženih knjiga zaista niste videli) predstavlja izbor publikacija iz bogatih knjižnih fondova naše Biblioteke, koje nisu sastavni deo kurikuluma naših studijskih programa, koje smo dobili na poklon od ambasada, poznatih izdavačkih kuća, darodavaca (nama podjednako važnih), ali koje smo i sami planski nabavljali. Izborom smo predstavili 23 jezika koji se uče i studiraju na našem fakultetu, počev od korejskog, najmlađeg u našoj jezičkoj porodici (zahvaljujući institutu King Seđong), preko kineskog, portugalskog, japanskog, persijskog sve do 5 maternjih jezika na kojima se studira na Filozofskom fakultetu, po čemu smo jedinstveni u zemlji.
Uvodimo vas u jednu modernu radnu sobu i jedan retro kutak. Trudili smo se da valjanim izborom predstavimo sve oblasti kulture i umetnosti, da predstavimo reprezentativna izdanja, ilustrovane monografije, neobične formate, zanimljiva štiva. Nadam se da ćemo vas ovom izložbom knjiga zaintrigirati i da ćete u njoj uživati.
Istim povodom obeležavanja 65 godina FF moje koleginice Anda Almažan i Ljiljana Ćuk priredile su elektronsku izložbu o našem najstarijem časopisu Godišnjaku Filozofskog fakulteta koju možete pogledati u DB.
Posebnu zahvalnost uputila bih našoj dekanici (i njenom timu), koja je svojim raznovrsnim i bogatim međunarodnim aktivnostima doprinela da ova izložba bude ovako bogata i zanimljiva. Hvala i mojim kolegama bibliotekarima i posebno Miladinu i Sladomiru, kolegama iz tehničke službe koji su nam pomogli da naše ideje dobiju pravu realizaciju.
Razvoj Filozofskog fakulteta, promene i modernizaciju možete videti preko izložbe o nultoj godini našeg fakulteta, publikacija koje smo predstavili, ali invenatara koji je sastavni deo izložbe. Time pokazujemo da smo dosledni ideji da širimo znanje, kao i prethodnih 65 godina, da smo spremni za izazove koje nam donosi savremeno doba, ali i da pažljivo čuvamo naše početke i ono što je prošlo.
Mr Nataša Belić, upravnica Biblioteke