Poziv na seriju predavanja iz Uvoda u formalnu semantiku
OpšteSa zadovoljstvom vas obaveštavamo da će prof. dr Berit Gerke sa Univerziteta u Berlinu održati seriju predavanja pod naslovom Introduction to Formal Semantics (Uvod u formalnu semantiku) na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu od 28.10. do 1. 11. 2024. godine u organizaciji Odseka za anglistiku. Predavanja će se održavati svakog dana (osim četvrtka 31.10.) u navedenom periodu u terminu od 13.30 do 15.00 u Svečanoj sali (114/I). U četvrtak 31.10. predavanje će se održati u drugoj prostoriji, o čemu će učesnici biti blagovremeno obavešteni. Kurs je na engleskom jeziku.
Studenti Filozofskog fakulteta nemaju priliku da se upoznaju sa formalnim pristupom izučavanju značenja jezičkih izraza na osnovnim, diplomskim i postdiplomskim studijama pa je ovo retka prilika da naprave prve korake u ovom veoma uticajnom teorijskom okviru čiji naučni značaj prevazilazi okvire lingvistike, budući da je danas (osnovno) poznavanje formalne semantike važan deo obrazovanja mnogih naučnika koji se bave istraživanjem ljudskih kognitivnih sposobnosti (filozofa, psihologa, kognitivnih naučnika, istraživača u sferi veštačke inteligencije i informacionih tehnologija, itd.). Zbog toga su pozvani i dobrodošli studenti svih filoloških studijskih grupa kao i studenti psihologije i filozofije.
Formalna semantika počiva na veoma jednostavnoj, a ipak (ili upravo zbog toga) intrigantnoj i naučno produktivnoj, premisi, čiji je idejni tvorac filozof Gotlob Frege, a to je da se značenje izraza prirodnog jezika može izvesti, modelovati i objasniti kroz prostu kombinaciju značenja osnovnih elemenata ovih izraza (uslovno rečeno reči, ali preciznije morfema) i primenu osnovnih logičko-matematičkih operacija (primena funkcija i/ili formiranje skupova) gde redosled ovih operacija prati sintaksu datog izraza. Drugim rečima, ideja je da prirodni jezik, bar u svom formalnom aspektu, nije suštinski drugačiji od onoga što danas znamo kao mašinski ili programski jezik. Iako prvobitno u izvesnoj koliziji sa generativnom lingvistikom Noama Čomskog, formalna semantika se integrisala u ovaj teorijski okvir zahvaljujući pionirskim radovima filozofa Ričarada Monetegjua i filozofkinje/lingvistkinje Barbare Parti.
Prof. dr Berit Gerke je istaknuta lingvistkinja koja se bavi pitanjima semantike vremensko-prostornih izraza, konkretnije značenjem glagolskih kategorija (primarno aspekt/glagolski vid u slovenskim jezicima) i predloga. Pored toga, objavljivala je radove na teme pridevske modifikacije i međuzavisnosti sintakse i semantike. Svoju sposobnost da ove složene pojmove predstavi studentima koji nemaju iskustva sa primenom matematičkih alata na jezičke probleme, prof. Berit Gerke je stekla i demonstrirala kroz brojne uvodne (i napredne) kurseve semantike koje je držala na univerzitetima na kojima je do sada predavala (Univerzitet u Barseloni, Univerzitet u Štutgatu, Univerzitet u Konstancu, Univerzitet u Parizu 7 i Univerzitet u Berlinu) i letnjim lingvističkim školama kao što je Eastern Generative Grammar (EGG) koja je prošle godine održana na našem Fakultetu.
Pozivamo vas da svoje interesovanje za ovaj kurs izrazite tako što ćete popuniti ovaj kratak upitnik do 25.10. 2024. godine. U slučaju da broj zainteresovanih kandidata prevaziđe naše prostorne kapacitete, prednost ćemo dati kandidatima čija se interesovanja i prethodna znanja najviše poklapaju sa zahtevima i ciljevima kursa.
Ispred Odseka za anglistiku
doc. dr Predrag Kovačević
prof. dr Nataša Milićević