Марија Марић

Марија Марић, aсистент са докторатом

Контакт
Кабинет: 357
Број телефона: /
Е-адреса: marija.maric@ff.uns.ac.rs

Биографија
Основне (2006) и докторске (2015) студије завршила је на Филозофском факултету Универзитета у Београду.

У периоду од 2006. до 2023. године била је запослена у регионалном Заводу за заштиту споменика културе Краљево у звању конзерватор саветник. Од 1999. године похађала је семинар археологије у Истраживачкој станици Петница, где је данас стручни сарадник – предавач (од 2007).

Била је стипендиста Berliner Antike Kolleg (BAK) за студијски боравак на Слободном универзитету у Берлину (2016), Römisch-Germanische Kommission des Deutschen Archäologischen Institus за студијски боравака на Кембриџу (2012) и Министарства за високо образовање, науку и технологију Републике Словеније за студијски боравак на Универзитету у Љубљани (2011).

Руководила је многобројним пројектима Министарства културе и информисања међу којима су Пројекат заштите локалитета Метође на Копаонику (2022), Пројекат заштите лок. Јабланица на Гочу (2014 – 2022), Козерваторско-рестаураторски радови на Старом купатилу у Јошаничкој Бањи (2017), Аерофото проспекција територије општине Трстеник (2012) и Систематска археолошка истраживања локалитета Јеринин град – Грабовац, код Трстеника (2010-2012).

Као стручни консултант била је ангажована на пројектима Министарства културе и информисања Републике Србије Археолошка истраживања римске виле на локалитету Анине у селу Ћелије код Лајковца (2017) и Конзерваторско-рестаураторски радови на родној кући Милунке Савић у Копривници (2014).

Као експерт за културно наслеђе учествовала је у европским пројектима PRONACUL – Валоризација и очување природне и културне баштине у заштићеној области Стари Рас са Сопоћанима као део INTERREG V-B Adriatic-Ionian програма (2023) и Музејске приче (Museum Stories) у оквиру IPA прекограничне сарадње (IPA II) Србија – Босна и Херцеговина (2019-2020). Поред тога, била је и чланица радне групе за културу и друштво Савета за регионалну сарадњу (RCC) – Савета Европе и Европске комисије на пројекту Љубљански процес II: Рехабилитација нашег заједничког наслеђа 2011-2014 и др.

Учествовала је у бројним археолошким истраживањима, научним и стручним конференцијама у земљи и иностранству, и активно је радила на медијској промоцији културног наслеђа Србије.

Чланица је Српског археолошког друштва (САД), Друштва конзерватора Србије (ДКС),  Европске асоцијације археолога (ЕАА), интернационалне асоцијације Aerial Archaeology Research Group (AARG) и националног комитета ICOMOS-а.

Наставни рад
ОАС:

Археологија 1
Археологија 2 
Античка археологија и писани извори
Касноантичка археологија
Преримски Балкан и Панонија
Култура сећања у антици
Археологија Келта
Културно-историјско наслеђе: приступи и тумачења
Музеологија
Музеј у настави историје
Археологија и медији

МАС:
Методологија проучавања античке историје
Археологија идентитета
Археологија античког империјализма

ДАС:
Археологија и писани извори

Научно-истраживачки рад
Античка археологија
     Античка провинцијална археологија
     Касноантичка економија
     Касноантичка архитектура
     Античка археологија предела
          Просторне анализе и предиктивно моделирање (ГИС)
     Античко рударство и металургија
     Античка материјална култура
Заштита културног наслеђа
     Теорија и заштита културног наслеђа
     Заштита геоархеолошког наслеђа
     Недеструктивна археологија
Теоријска археологија

Библиографија (избор):

  • Marić, M. 2019. Late Roman fortifications of the northern part of the Metalla Dardanica imperial domain, in: Fortifications, defence systems, structures and features in the past, ZIA Vol. 13. (ed. T. Tkalčec), Zagreb, Institute of Archaeology: 75-89.
  • Марић, М. Милутиновић, В. 2022. Средњовековна Плана – изазови заштите археолошког наслеђа. У: Ниш и Византија XХ. (ур. М. Ракоција), Ниш: 241-252.
  • Марић, М. 2017. Касноантичка купатила у рударским доменима: нова истраживања на Гочу. Зборник Народног музеја у Београду XXIII-1 / Археологија. Београд: 282-312.
  • Марић, М. 2015. Прилог проучавању територијалне и административне организације касноантичког рударства на примеру Авале. Зборник Народног музеја у Београду XXII-1 / Археологија. Београд: 385-405.
  • Марић, М. 2016. Природно и културно наслеђе као ресурс за ревитализацију бањског подручја. Студија случаја Јошаничке Бање. Novoпazarski zbornik 39. Нови Пaзар: 207-226.
  • Марић, М. 2014. GIS и промена парадигме заштите археолошког наслеђа. Модерна конзервација 2. Београд: 47-58.

Комплетна библиографија (пдф)

 

 

 

 

 

Врх стране