Zaposleni
Marija Marić
Marija Marić, asistent sa doktoratom
Kontakt
Kabinet: 357
Broj telefona: /
E-adresa: marija.maric@ff.uns.ac.rs
Biografija
Osnovne (2006) i doktorske (2015) studije završila je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
U periodu od 2006. do 2023. godine bila je zaposlena u regionalnom Zavodu za zaštitu spomenika kulture Kraljevo u zvanju konzervator savetnik. Od 1999. godine pohađala je seminar arheologije u Istraživačkoj stanici Petnica, gde je danas stručni saradnik – predavač (od 2007).
Bila je stipendista Berliner Antike Kolleg (BAK) za studijski boravak na Slobodnom univerzitetu u Berlinu (2016), Römisch-Germanische Kommission des Deutschen Archäologischen Institus za studijski boravaka na Kembridžu (2012) i Ministarstva za visoko obrazovanje, nauku i tehnologiju Republike Slovenije za studijski boravak na Univerzitetu u Ljubljani (2011).
Rukovodila je mnogobrojnim projektima Ministarstva kulture i informisanja među kojima su Projekat zaštite lokaliteta Metođe na Kopaoniku (2022), Projekat zaštite lok. Jablanica na Goču (2014 – 2022), Kozervatorsko-restauratorski radovi na Starom kupatilu u Jošaničkoj Banji (2017), Aerofoto prospekcija teritorije opštine Trstenik (2012) i Sistematska arheološka istraživanja lokaliteta Jerinin grad – Grabovac, kod Trstenika (2010-2012).
Kao stručni konsultant bila je angažovana na projektima Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije Arheološka istraživanja rimske vile na lokalitetu Anine u selu Ćelije kod Lajkovca (2017) i Konzervatorsko-restauratorski radovi na rodnoj kući Milunke Savić u Koprivnici (2014).
Kao ekspert za kulturno nasleđe učestvovala je u evropskim projektima PRONACUL – Valorizacija i očuvanje prirodne i kulturne baštine u zaštićenoj oblasti Stari Ras sa Sopoćanima kao deo INTERREG V-B Adriatic-Ionian programa (2023) i Muzejske priče (Museum Stories) u okviru IPA prekogranične saradnje (IPA II) Srbija – Bosna i Hercegovina (2019-2020). Pored toga, bila je i članica radne grupe za kulturu i društvo Saveta za regionalnu saradnju (RCC) – Saveta Evrope i Evropske komisije na projektu Ljubljanski proces II: Rehabilitacija našeg zajedničkog nasleđa 2011-2014 i dr.
Učestvovala je u brojnim arheološkim istraživanjima, naučnim i stručnim konferencijama u zemlji i inostranstvu, i aktivno je radila na medijskoj promociji kulturnog nasleđa Srbije.
Članica je Srpskog arheološkog društva (SAD), Društva konzervatora Srbije (DKS), Evropske asocijacije arheologa (EAA), internacionalne asocijacije Aerial Archaeology Research Group (AARG) i nacionalnog komiteta ICOMOS-a.
Nastavni rad
OAS:
Arheologija 1
Arheologija 2
Antička arheologija i pisani izvori
Kasnoantička arheologija
Prerimski Balkan i Panonija
Kultura sećanja u antici
Arheologija Kelta
Kulturno-istorijsko nasleđe: pristupi i tumačenja
Muzeologija
Muzej u nastavi istorije
Arheologija i mediji
MAS:
Metodologija proučavanja antičke istorije
Arheologija identiteta
Arheologija antičkog imperijalizma
DAS:
Arheologija i pisani izvori
Naučno-istraživački rad
Antička arheologija
Antička provincijalna arheologija
Kasnoantička ekonomija
Kasnoantička arhitektura
Antička arheologija predela
Prostorne analize i prediktivno modeliranje (GIS)
Antičko rudarstvo i metalurgija
Antička materijalna kultura
Zaštita kulturnog nasleđa
Teorija i zaštita kulturnog nasleđa
Zaštita geoarheološkog nasleđa
Nedestruktivna arheologija
Teorijska arheologija
Bibliografija (izbor):
- Marić, M. 2019. Late Roman fortifications of the northern part of the Metalla Dardanica imperial domain, in: Fortifications, defence systems, structures and features in the past, ZIA Vol. 13. (ed. T. Tkalčec), Zagreb, Institute of Archaeology: 75-89.
- Marić, M. Milutinović, V. 2022. Srednjovekovna Plana – izazovi zaštite arheološkog nasleđa. U: Niš i Vizantija XH. (ur. M. Rakocija), Niš: 241-252.
- Marić, M. 2017. Kasnoantička kupatila u rudarskim domenima: nova istraživanja na Goču. Zbornik Narodnog muzeja u Beogradu XXIII-1 / Arheologija. Beograd: 282-312.
- Marić, M. 2015. Prilog proučavanju teritorijalne i administrativne organizacije kasnoantičkog rudarstva na primeru Avale. Zbornik Narodnog muzeja u Beogradu XXII-1 / Arheologija. Beograd: 385-405.
- Marić, M. 2016. Prirodno i kulturno nasleđe kao resurs za revitalizaciju banjskog područja. Studija slučaja Jošaničke Banje. Novopazarski zbornik 39. Novi Pazar: 207-226.
- Marić, M. 2014. GIS i promena paradigme zaštite arheološkog nasleđa. Moderna konzervacija 2. Beograd: 47-58.
Kompletna bibliografija (pdf)