Стеван Брадић

Стеван Брадић, ванредни професор

Контакт
Кабинет: 308/III
Број телефона:  021 485 3957
Е-adresa: stevan.bradic@ff.uns.ac.rs

Биографија
Стеван Брадић је основне студије завршио на Одсеку за компаративну књижевност Филозофског факултета у Новом Саду (2007). Дипломе мастера стекао у на универзитетима у Новом Саду (компаративна књижевност, 2010) и Стокхолму (енглеска књижевност, 2011). Докторирао је на Одсеку за компаративну књижевност у Новом Саду (2016), где је од 2014. године у звању асистента. У звање асистента са докторатом изабран је 2017. године, а потом и у звање доцента 2019. да би за ванредног професора био биран 2024. године.  Као гостујући предавач држао је семинаре на универзитетима у Чикагу, Стокхолму, Никозији, Аликантеу, Бамбергу и Су Фолсу. Боравио је на резиденцијалним боравцима у Штудгарту, на Елиби и у Печују. Био је стипендиста фондације Фулбрајт, Akademie Schloss Solitude и Шведског инсистута. На Одсеку за компаративну књижевност је координатор за прву годину као и координатор за међународну сарадњу. Главни је уредник часописа и портала за књижевност, филозофију и друштвену теорију Ризом, видео платформе Мрачна комора и манифестације Књижевна машина, члан је уређивачког одбора часописа Златна греда.  Председник је жирија Награде „Васко Попа“ (2023-2024). Добитник је Награде „Васко Попа“ (2022) и Књиге године ДКВ (2022). Члан је Америчке асоцијације за компаративну књижевност (АCLA), Шведске асоцијације за америчке студије (SAAS) и Друштва књижевника Војводине.  Живи у Новом Саду.

Наставни рад
Појмови компаративне књижевности 1, Појмови компаративне књижевности 2, Европска књижевност просветитељства и предромантизма, Романтизам и реализам у светској књижевности, Модернистички роман, Светска књижевност 5 (ОАС), Књижевност и капитализам у 19. и 20. веку (МАС), Књижевност и чулност (ДАС)

Научно-истраживачки рад
У досадашњем раду бавио се превасходно модернистичким, авангардним, постмодерним и савременим песништвом, потом односом филозофије и књижевности, савременим књижевним теоријама, теоријом и историјом чулности, начином на који се чулно искуство артикулише у књижевном тексту и политиком књижевности. Тренутно се бави условима уметничког рада у релацијама капиталистичке производње и питањима културне индустрије, креативне економије и сличних неолибералних конструкција којима се уметност подређује интересима капитала у савременом свету. Приредио је и превео темате посвећене А. Рембоу и Т. С. Елиоту (Поља), Жаку Рансијеру (ЛМС) и савременој америчкој поезији (Ризом). Приредио је антологију савремене српске поезије новије генерације Логичне побуне (2021) и зборник радова о савременом српском песништву У другом смеру (2024).  Учествовао је на пројеткима „Аспекти идентитета и њихово обликовање у српској књижевности“ и „Студентски покрети 1968. у словеначкој и српској књижевности: авангардне теорије и праксе‟ (2018-2019). Превео је велики број теоријских и филозофских есеја са енглеског језика.

Библиографија (избор)
- Art’s Refusal: Conditions of Labor in Literature and the Visual Arts, Bielefeld: Aesthesis Verlag, 2024.
- У другом смеру: савремено српско песништво у 21. веку, Ур. Стеван Брадић и Жарка Свирчев, Београд: Институт за књижевност и уметност, 2024.
- Логичне побуне: антологија савремене српске поезије, Прир. Стеван Брадић, Београд: Лагуна, 2022.
- Неми говор: режими чулности у модерном европском песништву (Т. С. Елиот, Г. Тракл, М. Црњански), Нови Сад: Издавачка књижарница Зорана Стојановића, 2021.
- „Jezički rad: proizvođenje estetske i finansijske vrednosti“, Književna istorija, God. 52, br. 170 (2020), str. 153-178
- Немогући завичај: режими чулности у поезији Милоша Црњанског, Шабац: Библиотека Шабачка, 2020.
- "Atmosfere i estetski rad: 'nova estetika' Gernota Böhmea", Filozofska istraživanja, Vol.37 No.3 Studeni 2017, str. 513-528.
- „Staging the Ethics in the State of Emergency in J.M. Coetzee’s Waiting for the Barbarians”, Primerjalna književnost (Ljubljana) 40.2 (2017), pp. 137-148
- „Structuring the Sensible in 'The Love Song of J. Alfred Prufrock' by T. S. Eliot“, English Studies Today, Novi Sad: Faculty of Philosophy, 2016, pp. 41-52.
- Симулација и гастрономија: режими чулности и аспекти идентитета у поезији Војислава Деспотова, Београд: Службени гласник, 2012. 

 

Врх стране