Stevan Bradić

Stevan Bradić, vanredni profesor

Kontakt
Kabinet: 308/III
Broj telefona:  021 485 3957
E-adresa: stevan.bradic@ff.uns.ac.rs

Biografija
Stevan Bradić je osnovne studije završio na Odseku za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Novom Sadu (2007). Diplome mastera stekao u na univerzitetima u Novom Sadu (komparativna književnost, 2010) i Stokholmu (engleska književnost, 2011). Doktorirao je na Odseku za komparativnu književnost u Novom Sadu (2016), gde je od 2014. godine u zvanju asistenta. U zvanje asistenta sa doktoratom izabran je 2017. godine, a potom i u zvanje docenta 2019. da bi za vanrednog profesora bio biran 2024. godine.  Kao gostujući predavač držao je seminare na univerzitetima u Čikagu, Stokholmu, Nikoziji, Alikanteu, Bambergu i Su Folsu. Boravio je na rezidencijalnim boravcima u Študgartu, na Elibi i u Pečuju. Bio je stipendista fondacije Fulbrajt, Akademie Schloss Solitude i Švedskog insistuta. Na Odseku za komparativnu književnost je koordinator za prvu godinu kao i koordinator za međunarodnu saradnju. Glavni je urednik časopisa i portala za književnost, filozofiju i društvenu teoriju Rizom, video platforme Mračna komora i manifestacije Književna mašina, član je uređivačkog odbora časopisa Zlatna greda.  Predsednik je žirija Nagrade „Vasko Popa“ (2023-2024). Dobitnik je Nagrade „Vasko Popa“ (2022) i Knjige godine DKV (2022). Član je Američke asocijacije za komparativnu književnost (ACLA), Švedske asocijacije za američke studije (SAAS) i Društva književnika Vojvodine.  Živi u Novom Sadu.

Nastavni rad
Pojmovi komparativne književnosti 1, Pojmovi komparativne književnosti 2, Evropska književnost prosvetiteljstva i predromantizma, Romantizam i realizam u svetskoj književnosti, Modernistički roman, Svetska književnost 5 (OAS), Književnost i kapitalizam u 19. i 20. veku (MAS), Književnost i čulnost (DAS)

Naučno-istraživački rad
U dosadašnjem radu bavio se prevashodno modernističkim, avangardnim, postmodernim i savremenim pesništvom, potom odnosom filozofije i književnosti, savremenim književnim teorijama, teorijom i istorijom čulnosti, načinom na koji se čulno iskustvo artikuliše u književnom tekstu i politikom književnosti. Trenutno se bavi uslovima umetničkog rada u relacijama kapitalističke proizvodnje i pitanjima kulturne industrije, kreativne ekonomije i sličnih neoliberalnih konstrukcija kojima se umetnost podređuje interesima kapitala u savremenom svetu. Priredio je i preveo temate posvećene A. Rembou i T. S. Eliotu (Polja), Žaku Ransijeru (LMS) i savremenoj američkoj poeziji (Rizom). Priredio je antologiju savremene srpske poezije novije generacije Logične pobune (2021) i zbornik radova o savremenom srpskom pesništvu U drugom smeru (2024).  Učestvovao je na projetkima „Aspekti identiteta i njihovo oblikovanje u srpskoj književnosti“ i „Studentski pokreti 1968. u slovenačkoj i srpskoj književnosti: avangardne teorije i prakse‟ (2018-2019). Preveo je veliki broj teorijskih i filozofskih eseja sa engleskog jezika.

Bibliografija (izbor)
- Art’s Refusal: Conditions of Labor in Literature and the Visual Arts, Bielefeld: Aesthesis Verlag, 2024.
- U drugom smeru: savremeno srpsko pesništvo u 21. veku, Ur. Stevan Bradić i Žarka Svirčev, Beograd: Institut za književnost i umetnost, 2024.
- Logične pobune: antologija savremene srpske poezije, Prir. Stevan Bradić, Beograd: Laguna, 2022.
- Nemi govor: režimi čulnosti u modernom evropskom pesništvu (T. S. Eliot, G. Trakl, M. Crnjanski), Novi Sad: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića, 2021.
- „Jezički rad: proizvođenje estetske i finansijske vrednosti“, Književna istorija, God. 52, br. 170 (2020), str. 153-178
- Nemogući zavičaj: režimi čulnosti u poeziji Miloša Crnjanskog, Šabac: Biblioteka Šabačka, 2020.
- "Atmosfere i estetski rad: 'nova estetika' Gernota Böhmea", Filozofska istraživanja, Vol.37 No.3 Studeni 2017, str. 513-528.
- „Staging the Ethics in the State of Emergency in J.M. Coetzee’s Waiting for the Barbarians”, Primerjalna književnost (Ljubljana) 40.2 (2017), pp. 137-148
- „Structuring the Sensible in 'The Love Song of J. Alfred Prufrock' by T. S. Eliot“, English Studies Today, Novi Sad: Faculty of Philosophy, 2016, pp. 41-52.
- Simulacija i gastronomija: režimi čulnosti i aspekti identiteta u poeziji Vojislava Despotova, Beograd: Službeni glasnik, 2012. 

 

Vrh strane