15СРДМ21 - Модели социјалног предузетништва

Спецификација предмета
НазивМодели социјалног предузетништва
Акроним15СРДМ21
Студијски програмСоцијални рад
Модул
Тип студијамастер академске студије другог степена
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаизборни
    Условљност другим предметима-Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета је да се студенти упознају са различитим моделима социјалног предузетништва, као и са предностима, односно ограничењима сваког од њих. Осим тога, циљ предмета је и да студенти стекну и развију вештину препознавања (не)компатибилности појединих модела овог предузетничког концепта са условима социо-економског окружења и особеностима конкретних случајева социјалне искључености.
    Исходи учења (стечена знања)Студенти треба да умеју: да разликују поједине моделе социјалног предузетништва; да знају који модели су најадекватнији у конкретним социо-економским условима; да разумеју предности и недостатке појединих модела; да примене теоријска сазнања на решавање проблема из области социјалне заштите, посебно облика социјалне искључености; да анализирају карактеристике друштвеног окружења и карактеристике појединих случајева социјалне искључености, како би кориснике усмерили на одговорајући модел социјалног предузетништва.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеСтуденти би се у току курса упознали са различитим моделима социјалног предузетништва и то кроз следеће теме: - Различити модели социјалног предузетништва - Типологија социјалних предузећа - Модели социјалног предузећа (модел предузетничке подршке, модел посредника на тржишту, модел запошљавања, модел повезивања са тржиштем, модел организационе подршке, модел субвенционисања услуга и сл.). - Карактеристике појединих типова социјалних предузећа - Задруге као модел социјалног предузетништва (и различити типови) - Coworking као модел социјалног предузетништва - Иновативна мала и средња предузећа - Невладине организације у области социјалног предузетништва - IT сектор у области социјалног предузетништва - Проблеми појединих модела социјалног предузетништва
    Садржај практичне наставеПримери из праксе везани за основне концепте који ће бити обрађивани на теоријској настави. Групна дискусија о предностима и недостацима примене појединих модела социјалног предузетништва у решавању конкретних проблема социјалне искључености.
    Литература
    1. Raičević, V. i R. Glomazić (2012). Značenje i oblici socijalnog preduzetništva. Beograd: Friedrich Ebert Stiftung.
    2. Шљукић, С. (2009). Сељак и задруга у равници. Нови Сад: Mediterran Publishing.
    3. Шљукић, С., Шљукић, М. (2012). Земља и људи. Нови Сад: Mediterran Publishing.
    4. Мијатовић, Б., Пауновић, М., Ковачевић, В. (2012). Социјално предузетништво у Србији. Београд: Центар за либерално-демократске студије.
    5. Милошевић, Б., Болчић, С., Станковић, Ф. (ред.) (1993). Социологија и предузетништво. Нови Сад: Социолошко друштво Србије, Огранак у Новом Саду: Одељење за филозофију и социологију Филозофског факултета: Матица српска.
    6. Cvejić, S. (2016). Socijalna ekonomija: pojam i praksa u Srbiji. Beograd: Čigoja štampa.
    7. Velev, G. (Ur.) (2011). Socijalno preduzetništvo: modeli, komparativna praksa i pravni okvir socijalnog preduzetništva u Srbiji. Beograd: Grupa 484.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    21
    Методе извођења наставеПредавање, интерактивна настава, групна дискусија, рад у малим групама.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична наставаУсмени испит70
    Пројекти
    Колоквијуми
    Семинари20
    Врх стране