15SRDM21 - Modeli socijalnog preduzetništva

Specifikacija predmeta
Naziv Modeli socijalnog preduzetništva
Akronim 15SRDM21
Studijski program Socijalni rad
Modul
Tip studija master akademske studije drugog stepena
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta izborni
    Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa različitim modelima socijalnog preduzetništva, kao i sa prednostima, odnosno ograničenjima svakog od njih. Osim toga, cilj predmeta je i da studenti steknu i razviju veštinu prepoznavanja (ne)kompatibilnosti pojedinih modela ovog preduzetničkog koncepta sa uslovima socio-ekonomskog okruženja i osobenostima konkretnih slučajeva socijalne isključenosti.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti treba da umeju: da razlikuju pojedine modele socijalnog preduzetništva; da znaju koji modeli su najadekvatniji u konkretnim socio-ekonomskim uslovima; da razumeju prednosti i nedostatke pojedinih modela; da primene teorijska saznanja na rešavanje problema iz oblasti socijalne zaštite, posebno oblika socijalne isključenosti; da analiziraju karakteristike društvenog okruženja i karakteristike pojedinih slučajeva socijalne isključenosti, kako bi korisnike usmerili na odgovorajući model socijalnog preduzetništva.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Studenti bi se u toku kursa upoznali sa različitim modelima socijalnog preduzetništva i to kroz sledeće teme: - Različiti modeli socijalnog preduzetništva - Tipologija socijalnih preduzeća - Modeli socijalnog preduzeća (model preduzetničke podrške, model posrednika na tržištu, model zapošljavanja, model povezivanja sa tržištem, model organizacione podrške, model subvencionisanja usluga i sl.). - Karakteristike pojedinih tipova socijalnih preduzeća - Zadruge kao model socijalnog preduzetništva (i različiti tipovi) - Coworking kao model socijalnog preduzetništva - Inovativna mala i srednja preduzeća - Nevladine organizacije u oblasti socijalnog preduzetništva - IT sektor u oblasti socijalnog preduzetništva - Problemi pojedinih modela socijalnog preduzetništva
    Sadržaj praktične nastave Primeri iz prakse vezani za osnovne koncepte koji će biti obrađivani na teorijskoj nastavi. Grupna diskusija o prednostima i nedostacima primene pojedinih modela socijalnog preduzetništva u rešavanju konkretnih problema socijalne isključenosti.
    Literatura
    1. Raičević, V. i R. Glomazić (2012). Značenje i oblici socijalnog preduzetništva. Beograd: Friedrich Ebert Stiftung.
    2. Šljukić, S. (2009). Seljak i zadruga u ravnici. Novi Sad: Mediterran Publishing.
    3. Šljukić, S., Šljukić, M. (2012). Zemlja i ljudi. Novi Sad: Mediterran Publishing.
    4. Mijatović, B., Paunović, M., Kovačević, V. (2012). Socijalno preduzetništvo u Srbiji. Beograd: Centar za liberalno-demokratske studije.
    5. Milošević, B., Bolčić, S., Stanković, F. (red.) (1993). Sociologija i preduzetništvo. Novi Sad: Sociološko društvo Srbije, Ogranak u Novom Sadu: Odeljenje za filozofiju i sociologiju Filozofskog fakulteta: Matica srpska.
    6. Cvejić, S. (2016). Socijalna ekonomija: pojam i praksa u Srbiji. Beograd: Čigoja štampa.
    7. Velev, G. (Ur.) (2011). Socijalno preduzetništvo: modeli, komparativna praksa i pravni okvir socijalnog preduzetništva u Srbiji. Beograd: Grupa 484.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 1
    Metode izvođenja nastave Predavanje, interaktivna nastava, grupna diskusija, rad u malim grupama.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 70
    Projekti
    Kolokvijumi
    Seminari 20
    Vrh strane