Одржана трибина Будућност професије у традиционалним медијима
ОпштеНОВИНАРИ, ЖИВИТЕ СВОЈ ПОСАО
„Највећи изазов савременог новинарства јесте како сачувати чист образ“, констатовано је на трибини Будућност професије у традиционалним медијима, одржаној у четвртак, 21.11.2024. на Филозофском факултету у Новом Саду. Саговорници на трибини, дипломирани студенти новосадске Журналистике, сагласни су да је новинарство динамичан посао где се стално упознају нови људи и успостављају нови контакти, где постоји могућност да се путује, али и много ради.
Диплимирана новинарка Леа Радловачки, уредница је у Новосадској хроници дневног листа Дневник. Представљајући се студентима новинарства и комуникологије навела како, поред уређивања градске рубрике, често путује по Војводини и прави репортаже о (не)обичним људима у селима Баната, Бачке и Срема и да „све што доживи воли да преточи у писану реч како би неког мотивисала да нешто уради или види, осети“. Такође у Дневнику пише и за Омладинску рубрику где једном седмично интервјуише по једну младу, успешну особу. Ипак, оцењује да штампани медији данас не пружају довољно информација младим људима, већ их углавном прате читаоци старије доби, јер су навикли на новине. Сматра да традиционални медији и даље имају утицаја на јавност. Могу да утичу на креирање ставова публике. Такође, имају и велику улогу у описмењавању читалаца и због тога њихови текстови морају да прођу лектуру. Ипак, Радловачки не очекује да ће штампани медији опстати у оваквом формату како их данас познајемо.
Дипломирана новинарска Весна Балта на покрајинском јавном медијском сервису Радио Нови Сад 1 уређује централну информативну емисију Новости, али се бави и класичним новинарским послом – извештавањем са догађаја, укључењем уживо у програм, интервјуисањем јавних личности. Она сматра да традиционални медији морају правовремено да информишу своју публику. Како каже „морају да имају новинаре коју су поуздани да лично извештавају са терена“. Радијско новинарство је, како сведочи, један врло динамичан посао, а свака информација на радију проверава се из више извора. Балта сматра да ће радио опстати, јер је део покрајинског јавног сервиса, а и у прошлости се успешно трансформисао и преживео настанак и телевизије и интернета.
Дипломирани новинар Милан Коџо више година ради на новосадској локалној ТВ станици Канал 9, где поред осталог, уређује и води емисију Отворени екран у којој интервјуише различите саговорнике. Према његовим речима, највећи проблем са којим се сусрећу локални медији јесте проблем ограничених ресурса – недостатак новинара и квалитетне техничке опреме. Ипак, како он каже, ти медији имају важну улогу за локалну заједницу. Новинари локалних медија баве се актуелним, локалним темама, али и темама попут насиља или маргинализованим групама. Такође, стално трагају за новим, занимљивим и кредибилним саговорницима. „Новинар увек мора да буде у првим редовима, новинарство може да отвори сва врата, али је изазов да се сачува чист образ“, поручује Милан Коџо.
Модератор трибине био је студент 4. године ОАС Комуникологија и односи са јавношћу Одсека за медијске студије Борис Којчиновић. Циклус трибина са својим дипломираним новинарима и новинаркама Одсек за медијске студије организује и наредних месеци у поводу 20 година од свог оснивања.
Дејан Пралица