Održana tribina Budućnost profesije u tradicionalnim medijima

Opšte

NOVINARI, ŽIVITE SVOJ POSAO

 „Najveći izazov savremenog novinarstva jeste kako sačuvati čist obraz“, konstatovano je na tribini Budućnost profesije u tradicionalnim medijima, održanoj u četvrtak, 21.11.2024. na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Sagovornici na tribini, diplomirani studenti novosadske Žurnalistike, saglasni su da je novinarstvo dinamičan posao gde se stalno upoznaju novi ljudi i uspostavljaju novi kontakti, gde postoji mogućnost da se putuje, ali i mnogo radi.

Diplimirana novinarka Lea Radlovački, urednica je u Novosadskoj hronici dnevnog lista Dnevnik. Predstavljajući se studentima novinarstva i komunikologije navela kako, pored uređivanja gradske rubrike, često putuje po Vojvodini i pravi reportaže o (ne)običnim ljudima u selima Banata, Bačke i Srema i da „sve što doživi voli da pretoči u pisanu reč kako bi nekog motivisala da nešto uradi ili vidi, oseti“.  Takođe u Dnevniku piše i za Omladinsku rubriku gde jednom sedmično intervjuiše po jednu mladu, uspešnu osobu. Ipak, ocenjuje da štampani mediji danas ne pružaju dovoljno informacija mladim ljudima, već ih uglavnom prate čitaoci starije dobi, jer su navikli na novine. Smatra da tradicionalni mediji i dalje imaju uticaja na javnost. Mogu da utiču na kreiranje stavova publike. Takođe, imaju i veliku ulogu u opismenjavanju čitalaca i zbog toga njihovi tekstovi moraju da prođu lekturu. Ipak, Radlovački ne očekuje da će štampani mediji opstati u ovakvom formatu kako ih danas poznajemo.

Diplomirana novinarska Vesna Balta na pokrajinskom javnom medijskom servisu Radio Novi Sad 1 uređuje centralnu informativnu emisiju Novosti, ali se bavi i klasičnim novinarskim poslom – izveštavanjem sa događaja,  uključenjem uživo u program, intervjuisanjem javnih ličnosti. Ona smatra da tradicionalni mediji moraju pravovremeno da informišu svoju publiku. Kako kaže „moraju da imaju novinare koju su pouzdani da lično izveštavaju sa terena“. Radijsko novinarstvo je, kako svedoči, jedan vrlo dinamičan posao, a svaka informacija na radiju proverava se iz više izvora. Balta smatra da će radio opstati, jer je deo pokrajinskog javnog servisa, a i u prošlosti se uspešno transformisao i preživeo nastanak i televizije i interneta.

Diplomirani novinar Milan Kodžo više godina radi na novosadskoj lokalnoj TV stanici Kanal 9, gde pored ostalog, uređuje i vodi emisiju Otvoreni ekran u kojoj intervjuiše različite sagovornike. Prema njegovim rečima, najveći problem sa kojim se susreću lokalni mediji jeste problem ograničenih resursa – nedostatak novinara i kvalitetne tehničke opreme. Ipak, kako on kaže, ti mediji imaju važnu ulogu za lokalnu zajednicu. Novinari lokalnih medija bave se aktuelnim, lokalnim temama, ali i temama poput nasilja ili marginalizovanim grupama. Takođe, stalno tragaju za novim, zanimljivim i kredibilnim sagovornicima. „Novinar uvek mora da bude u prvim redovima, novinarstvo može da otvori sva vrata, ali je izazov da se sačuva čist obraz“, poručuje Milan Kodžo.

Moderator tribine bio je student 4. godine OAS Komunikologija i odnosi sa javnošću Odseka za medijske studije Boris Kojčinović. Ciklus tribina sa svojim diplomiranim novinarima i novinarkama Odsek za medijske studije organizuje i narednih meseci u povodu 20 godina od svog osnivanja.

Dejan Pralica

Slike

  • /uploads/attachment/vest/1018/tribina_zurnalistika.png
Vrh strane