Dan Fakulteta (2018)
Uvodna reč - NOAM ČOMSKI U SRPSKOJ KULTURI
Povod za izložbu knjiga Noam Čomski u srpskoj kulturi je obeležavanje Dana Filozofskog fakulteta, tj. šezdeset četvrte godina postojanja. Izuzetni lingvista i kritički mislilac ostavio je trag u srpskoj kulturi svojim knjigama i svojim društvenim stavovima.
U Uzajamnoj bibliografsko-kataloškoj bazi podataka Srbije nailazimo na veliki broj bibliografskih jedinica, tačnije 293 koje su vezane za ključnu reč Noam Čomski. U toj građi nalazi se veliki broj monografskih publikacija i eseja, naučnih i publicističkih članaka Noama Čomskog i autora koji su pisali o njemu i njegovom radu. Oblasti kojima se bavio i kojima se još bavi su mnogobrojne: lingvistika, psihologija, psiholingvistika, filozofija jezika, politika, informacione tehnologije, obrazovanje, ideologija, matematika, svetski hegemonizam, terorizam, novi svetski poredak, politika...
Izložba je sačinjena na osnovu elektronskog i lisnog kataloga Biblioteke Filozofskog fakulteta i prati je Katalog od 60 bibliografskih jedinica koje se mogu naći u fondovima Biblioteke. Organizovane su u tri tematske grupe, a u okviru svake od njih jedinice su poređane abecedno.
Jedinice su na engleskom, srpskom, nemačkom, češkom i rumunskom jeziku, mada su radovi Čomskog prevedeni na gotovo sve jezike.
Noam Čomski privukao je pažnju još 1955. godine knjigom Sintaksičke strukture. Njegovi termini generativna gramatika, transformaciona gramatika, urođeno jezičko znanje, univerzalna gramatika... postali su težišne tačke jednog pravca u lingvistici. Paralelno sa lingvističkim radom, intelektualno se angažuje i kritikuje političke i društvene nepravilnosti u Sjedinjenim Američkim Državama. Međutim, njegova kritika otišla je daLje od granica američkog društva, te otvoreno govori i piše o političkim krizama širom sveta.
Broj izloženih bibliotečkih jedinica nije veliki, ali Biblioteka Filozofskog fakulteta poseduje sva dela bez kojih lingvistička nauka ne može da se zamisli, kao i dela koja su glasno, hrabro i istinito iznela kritičko poimanje savremene demokratije i novog svetskog poretka u drugoj polovini 20. i početkom 21. veka.
Inostrani je član je Srpske akademije nauka i umetnosti u Odeljenju društvenih nauka.
Ljiljana Matić