Vukanovo jevanđelje (2007)
Pozdravna reč upravnika Biblioteke
Dame i gospodo, dragi gosti,
Dobrodošli na otvaranje izložbe Upoznaj jednu knjigu, kojom Filozofski fakultet i Biblioteka Filozofskog fakulteta obeležavaju Dan slovenske pismenosti. U našoj zemlji ovaj dan obeležava se 24. maja, na dan slovenskih apostola Ćirila i Metodija.
Ovim povodom se, na našem fakultetu, peti put zaredom, priređuje izložba publikacija, čime se pridružujemo velikoj slovenskoj porodici, u promovisanju vrednih i značajnih spomenika slovenske pisane reči.
U okviru izložbe ćemo predstaviti Vukanovo jevanđelje, koje, uz Miroslavljevo jevanđelje, predstavlja najznačajniji spomenik srpske pismenosti s kraja 12. veka. Vukanovo jevanđelje predstavlja prototip srpske raške redakcije, dokument koji je, po svojim unutrašnjim karakteristikama, zanimljiv i za lingvističko-paleografska i za književnoistorijska proučavanja. Svojom umetničkom opremom i spoljašnjim karakteristikama ovaj spomenik doprinosi ugledu i prestižu minijaturnog slikarstva u srpskim knjigama.
Izložbu čine dva segmenta. U centralnom delu izložena je knjiga Josipa Vrane Vukanovo evanđelje (Naučno delo, Beograd, 1967), koja sadrži i fototipsko izdanje jevanđelja. U bočnim vitrinama prezentovana je literatura o Vukanovom jevanđelju.
Izložbu su priredile Nataša Belić, bibliotekarka u Seminarskoj biblioteci Odseka za srpski jezik i lingvistiku i mr Milica Bracić, bibliotekarka u Centralnoj biblioteci.
O nastanku i značaju Vukanovog jevanđelja i o njegovom uticaju na razvoj srpskoga jezika, govoriće mr Marina Kurešević, asistent na predmetima Staroslovenski jezik i Uporedna gramatika slovenskih jezika, na Odseku za srpski jezik i lingvistiku Filozofskog fakulteta. Izlaganje mr Marine Kurešević nosi naziv „Vukanovo jevanđelje – rani spomenik srpske pismenosti s kraja 12. veka : čudna sudbina jedne knjige”.
Odlomke iz Vukanovog jevanđelja čitaće Ivana Kovačević, studentkinja druge godine na Odseku za srpski jezik i lingvistiku.
Ovom prilikom, predstavili smo spomenik značajan za istoriju i srpske i slovenske kulture i smatram da ćemo ga ovom izložbom približiti današnjim generacijama. U savremenom svetu sve je promenljivo i neizvesno, ali čvrsto uporište i oslonac možemo pronaći negde na dnu kolektivnog sećanja. Dok postoje spomenici, kao što je Vukanovo jevanđelje, koji svojom univerzalnom porukom povezuju put koji vodi iz prošlosti u budućnost, postojaće i putokazi da uvek znamo gde nam je dom i da znamo gde smo.
Zahvaljujem se učesnicama u programu, bibliotekarima i ostalim saradnicima koji su pripremili ovu izložbu.
Zahvaljujem se na pažnji. Izložba je otvorena.
Gordana Vilotić