Nataša Dragin

Nataša Dragin, redovni profesor

Kontakt
Kabinet: 329/III
Broj telefona: 021/459-275
E-adresa: draginnatasa@ff.uns.ac.rs

Biografija
Rođena 1970. godine u Novom Sadu, a na Filozofskom fakultetu radi od 1995. godine.  Diplomirala na Katedri za južnoslovenske jezike Filozofskog fakulteta u Novom Sadu 1993. godine, a magistarski rad odbranila 1998. na Filološkom fakultetu u Beogradu. Doktorirala 2005. godine na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, gde je birana u zvanje docenta (2006), vanrednog (2011) i redovnog profesora (2016). Učestvovala na većem broju naučnih skupova u zemlji i inostranstvu (Beograd, Temišvar, Plovdiv, Herceg Novi, Podgorica, Opatija, Višegrad). Saradnik na projektima Istorija srpskog jezika i Rečnik srpskog jezika od XII do XVIII veka.

Nastavni rad
Staroslovenski jezik s osnovama srpskoslovenske pismenosti (OAS, Srpska književnost i jezik)
Staroslovenski jezik 1 (OAS, Ruski jezik i književnost)
Staroslovenski jezik 2 (OAS, Ruski jezik i književnost)
Srpskoslovensko doba: vodič kroz spomenike pismenosti (MAS, Srpska filologija: srpski jezik i književnost)
Metodologija proučavanja srpskoslovenske pismenosti (DAS)

Naučno-istraživački rad
Oblasti interesovanja: paleoslavistika, istorija srpskog jezika, srpska srednjovekovna pismenost i istorijska leksikologija. Kada je reč o srpskom pisanom nasleđu, u fokusu pažnje su originalni i prevedeni izvori različitog sadržaja i namene, nastali od XII do XVIII veka, s namerom da se analizom različitih jezičkih nivoa na što svestraniji način osvetle žanrovska i funkcionalnostilska raslojenost srpskoslovenskog jezika. Ispituje se odnos književnog jezika i jezika književnosti u srednjem veku, kao i stepen i vrste međusobnog prožimanja književnog i narodnog idioma u uslovima homogene diglosije, svojstvene arealu Slavia orthodoxa. U leksikološkim proučavanjima ukršta se dijahronijski i sinhronijski pristup sa ciljem da se ukaže na kontinuitet crkvenoslovenske pisane tradicije i njenih književnih, kulturnih i duhovnih obrazaca od staroslovenske epohe do naših dana.

Bibliografija (izbor)
- Fonetske i morfološke odlike Sedmičnog oktoiha s Akatistom presvetoj Bogorodici iz XVII veka. Vera Jerković (red.). Ćirilske rukopisne knjige Biblioteke Matice srpske, knjiga VII, Akatisti, stihologije, bogorodičnici, Novi Sad: Biblioteka Matice srpske 1999, 189–218.
- O jeziku Nadgrobne reči despotu Đurđu Brankoviću. Južnoslovenski filolog LVI/1–2 (2000): 379–386.
- Jezik Teodosijevog Žitija svetog Save u prepisu monaha Marka iz XIV veka. Novi Sad: Tiski cvet, 2007.   
- Lekseme motivisane imenicom Bog u omilijama sv. Nikolaja Srpskog (sinhrono-dijahroni pristup) (Međunarodni naučni skup Međukulturni dijalozi. Pola veka temišvarske slavistike, Temišvar, 2–4. novembra 2007). Probleme de filologie slavă XV (2007): 521–532. 
- Zemljoradnički zakon u hilandarskom rukopisu iz XV veka. Zbornik Matice srpske za filologiju i lingvistiku LIV/2 (2011): 71–90.         
- Spomenici srpskoslovenske pismenosti: jezik i tekstologija. Novi Sad: Tiski cvet, 2013.
- Akatist Svetom apostolu i prvomučeniku Stefanu zografa Longina (tekst i komentari). Zbornik Matice srpske za književnost i jezik 61/2 (2013): 313–346.
- Strani nazivi biljaka u spisima staroslovenskog kanona. Zbornik Matice srpske za filologiju i lingvistiku LVII/2 (2014): 13–38.
- Uzusi srpske srednjovekovne pismenosti u ćirilskim natpisima Bosne i Huma. Zorica Nikitović (ur.). Srpsko pisano nasljeđe i istorija srednjovjekovne Bosne i Huma. Banja Luka: Univerzitet u Banjoj Luci, Filološki fakultet, Univerzitet u Banjoj Luci, Filozofski fakultet; Istočno Sarajevo: Filozofski fakultet, 2018, 61–82.
- Složenice u Kratkom opisu Zete i Crne Gore (1774): jedno međuredakcijsko poređenje. Jelica Stojanović (ur.). Srpsko jezičko i književno nasljeđe na prostoru današnje Crne Gore. Srpski jezik i književnost danas. Zbornik radova sa Drugog međunarodnog naučnog skupa održanog u Podgorici, 26–28. maja 2017. godine. Podgorica: Matica srpska – Društvo članova u Crnoj Gori; Novi Sad: Matica srpska; Banja Luka: Društvo članova Matice srpske u Republici Srpskoj, 2019, 485–503.

Kompletna bibliografija (pdf)

 

 

Vrh strane