15SCSC035 - Sociologija organizacije

Specifikacija predmeta
Naziv Sociologija organizacije
Akronim 15SCSC035
Studijski program Sociologija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije prvog stepena
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 5.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Poznavanje osnovnih sadržaja iz uvoda u sociologiju i savremenih socioloških teorija, kao i elementarna znanja o radu uopšte. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Da se studenti upoznaju sa celovitim sociološkim znanjima o istorijskom razvoju i osobenostima modernih organizacija i njihovom oblikovanju u društvu; da steknu uvide u istraživačke nalaze o osobenostima funkcionisanja organizacija i trendovima njihove promene; da se osposobi za rešavanje mogućih konflikata, sa kojima će se susretati, u svakodnevnoj praksi, na radnom mestu i, upošte, u ”organizacionom društvu”.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Osposobljenost za sociološko istraživanje problema organizacija i upravljanja njima.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Celovito sociološko razumevanje savremene organizacije i, u vezi sa tim, razumevanje tehnoekonomskih sistema i "ljudske strane" organizacije, u kojoj se prepliću individualni, grupni, opštedruštveni i "civilizacijski" uticaji. Nemoguće je uspešno voditi skupine ljudi ka utvrđenom cilju bez poznavanja osnovnih društvenih procesa i "socijalne klime" u organizacijama i njenoj sredini. Dakle, nema modernog stručnjaka (posebno menadžera) bez: a) usvajanja osnovnih socioloških znanja o organizaciji; b) upoznavanja sa empirijskim sociološkim rezultatima o uticaju društvenih pojava i modernih društvenih procesa na način rada, markentiškog posredovanja i funkcionisanja organizacija i menadžmenta u njima, i c) sticanja znanja i veština za što uspešnije povezivanje tehničkotehnološke i socijalne organizacije preduzeća i ostalih oblika organizovanja "javnih službi".
    Sadržaj praktične nastave Razumevanje procesa organizovanja, vođenja, komuniciranja, odlučivanja i prenošenja ovlašćenja, kao i razumevanje mogućnosti organizacionog delovanja u društvenoj sredini - na osnovu prezentacije odgovarajućih istraživanja i njihovog sociološkog objašnjenja.
    Literatura
    1. Mojić, D. (2014). Organizacije i (post)moderno društvo. Beograd: Čigoja štampa: Institut za sociološka istraživanja filozofskog fakulteta.
    2. Milošević, B. (2013). Organizacija rada u globalnoj tranziciji. Beograd: "Filip Višnjić": Prosveta.
    3. Šljukić, M. (2018). Fabrika: industrija u post-socijalističkoj Srbiji. Novo Miloševo: Banatski kulturni centar.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 1
    Metode izvođenja nastave Interaktivna predavanja, prezentacija empirijske građe, diskusija, dijalog, prezentacija tekstova.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50
    Projekti 20
    Kolokvijumi 20
    Seminari
    Vrh strane