Predavanje dr Marije Aleksandrović - Simbolika brojeva u romskoj kulturi

Filozofski fakultet Univerziteta u  Novom Sadu

dr Marija Aleksandrović

održaće predavanje

Simbolika brojeva u romskoj kulturi

Moderiraju:
prof. emer. Ljiljana Pešikan Ljuštanović i prof. emer. Svenka Savić

Sreda 26. april 2023. 12.00 sati
večana sala 114, I sprat

Sažetak: Simbolička značenja u romskoj tradicionalnoj kulturi počivaju na temeljnom vrednosnom sistemu kulture. Simbolika brojeva je od davnina privlačila pažnju filozofa, istoričara, matematičara. Brojevi u obredima nose posebnu snagu, kojom je moguće ovladati predmetom brojanja. Zbog toga se neki brojevi ne izgovaraju. Simbolika određenih brojeva u dečijoj razbrajalici sačuvala je kolektivnu svest o ženskom detetu kao manje poželjnom, ili značenje neparnog broja u narodnim pesmama, karakteristično za neke pogrebne običaje aktuelne i danas.

Dr Marija Aleksandrović je doktorirala odbranivši rad pod nazivom Simboli romske usmene poezije – zastupljenost i značenje na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu (2015), uz mentorski rad Lj. Pešikan Ljuštanović.  Predaje na Visokoj strukovnoj vaspitačkoj i medicinskoj školi u Vršcu od 2009: Romski jezik, Književnost za decu na romskom jeziku i Metodiku razvoja govora.   Predavala je Savremeni romski jezik na Filološkom fakultetu UB u Beogradu. Objavila je: Romkinje: biografije starih Romkinja u Vojvodini (2001) u saradnji sa S. Savić, J. Jovanović, S. Dimitrov (u prevodu na romski, 2004. i na engleski jezik 2005); Bacila sam jabuku u peć, Romske epsko-lirske i lirske pesme – starija i nova beleženja: klasifikacija, teme, značenja (2012); Čitanke i radne listove za peti i šesti razred osnovne škole za izborni predmet Romski jezik sa elementima nacionalne kulture u koautorstvu sa Rajkom Đurićem i Zlatomirom Jovanovićem (2022); Članica je Odbora za proučavanje života i običaja Roma u SANU u Beogradu (2013). Članica je Odbora za službenu upotrebu jezika u NSRNM (2022). Izabrana je u zvanje naučnog saradnika na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu (2022).

• /uploads/attachment/najava/277/Marija_Aleksandrovic_2.png