Otvoreni humanistički seminar: Danijela Ranđelović - Upotreba arheološke građe u diplomatiji: primer Muzeja Jugoslavije

Vreme 07. mart 2024. 12:00

Filozofski fakultet
Otvoreni humanistički seminar

Četvrtak, 07. mart, 12.00
Svečana sala (114) Filozofskog fakulteta

Danijela Ranđelović

Upotreba arheološke građe u diplomatiji: primer Muzeja Jugoslavije

Ovo predavanje usmereno je ka predstavljanju istraživanja koje analizira arheološku građu u diplomatiji, uz fokus na primer Muzeja Jugoslavije. Posebna pažnja posvećena je arheološkim poklonima koje je Josif Broz Tito dobijao tokom diplomatskih poseta, istražujući njihov značaj, vrednost i promene vrednosti tokom vremena. Rad se bavi različitim perspektivama, uključujući antropološku, arheološku, kulturnu, sociološku, pravnu i filozofsku, kako bi pružio bolje razumevanje ove pojave. Proučavanjem arheoloških artefakata kao diplomatskih poklona, istraživač se bavi pitanjima identiteta, moći, simbolike i kulturnih interakcija koje su oblikovale međunarodne odnose bivše Jugoslavije. Ovaj rad pruža dublje razumevanje kompleksne veze između arheologije, diplomatije i kulturne diplomatije, nudeći nove perspektive na način na koji arheološka građa može biti korišćena kao sredstvo diplomatske komunikacije i izgradnje međunarodnih odnosa.

***

Danijela Ranđelović je diplomirana sociološkinja. Master studije kulturologije upisala je 2023. godine. Tokom školovanja istraživala je teme beskućništva, zagađenja životne sredine, obrađivala je temu porodice i druge socijalne fenomene. Samostalno je realizovala nekoliko istraživanja: Kultura odevanja u srednjim školama, Uticaj modne industrije na životnu okolinu: Povezanost ekološke svesti i preferencije mladih prema pojedinim prodajnim oblicima brze mode, Istraživanje o beskućnicima u Novom Sadu. Tokom studija dva puta je bila angažovana kao intervjuer na Evropskom društvenom istraživanju koje je sproveo Institut za sociološka istraživanja iz Beograda, kao intervjuer u istraživanju Svakodnevno je političko: Beskućništvo i beskućnici u Novom Sadu, a učestvovala je i u popisu stanovništva 2022. godine kao edukator, instruktor i popisivač. Danijela je prošla više treninga i edukacija (trening za trenere o ljudskim pravima, Savet Evrope, “Mladi protivkorupcije”, Institut za evropske poslove). Ima višegodišnje volontersko iskustvo koje je utemeljeno u omladinskom sektoru.

• /uploads/attachment/najava/335/Muzej_Jugoslavije.png