OHS: doc. dr Lazar Milentijević - ESTETIZACIJA ISTORIJE U RUSKOJ KNJIŽEVNOSTI

Svečana sala (114) Filozofskog fakulteta

doc. dr Lazar Milentijević

ESTETIZACIJA ISTORIJE U RUSKOJ KNJIŽEVNOSTI

U ruskoj književnosti koja je po svojoj prirodi teocentrična centralno mesto zauzima istorija čija estetizacija predstavlja značajnu polugu u razumevanju logike istorijskog procesa. Od davnina ruski umetnici, pisci, mislioci kontempliraju i na poseban način preživljavaju istoriju koja se u njihovom svetonazoru rasvetljava kroz estetičku ravan. U stvaralaštvu velikog broj mislilaca istorija se retko sagledava „u čistom“ obliku, izolovano od drugih disciplina, te zbog toga opravdano možemo govoriti o kompleksnosti i posebnom „statusu“ istorije čija se celovitost i punoća ostvaruje u sintezi empirijskog i estetičkog pristupa.

***

Doc. dr Lazar Milentijević, rođen u Kraljevu. Radi na Odseku za  slavistiku i drži nastavu na osnovnim, master i doktorskim studijama. Predmet interesovanja je ruska književnost, ruska religijska i filozofska misao, stvaralaštvo Dostojevskog, komparativna književnost. Religiozno-filozofski pravac je određujuća linija ruske kulture, što ujedno predstavlja i vektor razmišljanja većine ruskih pisaca.

• /uploads/attachment/najava/354/22.jpg