Međunarodni naučni skup „Nauka i stvarnost“

Filozofski fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu ima čast da Vas pozove da budete učesnik Međunarodnog naučnog skupa „Nauka i stvarnost“ koji će se održati 18. maja 2024. godine na Filozofskom fakultetu u Palama. Skup će biti ogranizovan uživo, a ostavljena je i mogućnost onlajn uključenja u rad sekcija. Naučno-nastavno vijeće Filozofskog fakulteta usvojilo je sljedeće teme skupa:

• Istraživanje u Francuskoj: (inter)disciplinarni pristup
  • Inovacije u nastavi kineskog jezika, kulture i književnosti
  • Jezik i stil savremenog srpskog novinarstva
  • Istraživanje kroskulturne komunikacije
  • Naučni potencijal digitalizacije književnog i kulturnog nasleđa na srpskom govornom području
  • Digitalna humnistika: projekti i tehnologije
  • Recepcija savremene srpske književnosti u nacionalnom i evropskom kontekstu
  • Književnost i savremena stvarnost
  • Savremene tendencije u dramskim umjetnostima
  • Jedan vijek moderne srpske drame u Bosni i Hercegovini
  • Kulturni identiteti u vrijeme globalizacije
  • Jubileji: 160 godina od smrti Vuka S. Karadžića / 100 godina od smrti Alekse Šantića
  • Savremena istraživanja u psihologiji
  • Politizacija istorijskih ličnosti, događaja i procesa: istoriografija kroz prizmu savremenih politika
  • Knjiga, periodika i kultura kroz istoriju
  • Savremene tendencije u bibliotekarstvu
  • Apsolutizacija tehnologije i ideja svijeta bez filozofije (povodom 300 godina od rođenja Imanuela Kanta)
  • Mediji, politika i stvarnost
  • Kulturni razvoj i društvene prepreke
  • Nasilje –– oblici i preventivno djelovanje
  • Novi trendovi u vaspitanju, obrazovanju i nastavi
  • Pedagogija - nekad, danas, sutra
  • Geografija i stvarnost

Molimo Vas da nam elektronskom poštom na adresu: skup.2024@ff.ues.rs.ba na priloženom formularu (latinica, ćirilica, english) prijavite svoje učešće i pošaljete naslov referata (sa kraćim obrazloženjem), najkasnije do 6. maja 2024. godine. Prijem Vaše prijave potvrdićemo elektronskom poštom na adresu sa koje je prijava upućena. Autori čije teme budu prihvaćene dobiće obavještenje o prihvatanju teme.

Radni jezici skupa su srpski, engleski, francuski, ruski, kineski i grčki.

Važne napomene:
1.         Prijave koje stignu nakon predviđenog roka neće biti razmatrane.
2.         Razmatraće se isključivo prijave autora koji imaju naučne afilijacije.
3.         Teme se mogu prijaviti individualno ili u koautorstvu (najviše dva autora).
4.         Sve radove će recenzirati po dva recenzenta. Radovi koji ne dobiju obje pozitivne recenzije neće biti objavljeni.

Važni datumi:
6. 5. 2024. godine – krajnji rok za prijavu