15СЦСЦ029 - Социологија села

Спецификација предмета
НазивСоциологија села
Акроним15СЦСЦ029
Студијски програмСоциологија
Модул
Тип студијаосновне академске студије првог степена
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета је да студентима пружи основна знања о проблемима којима се бави социологија села, о главним теоријским концептима и налазима емпиријских студија. Такође је циљ да се код студената развије специфичан социолошки начин мишљења, посебно о руралном друштву, како би могли активно допринети промишљању и спровођењу одговарајућих друштвених промена.
    Исходи учења (стечена знања)Студенти владају основним појмовима које користи социологија села, познају кључне поставке најважнијих теорија и најважније налазе емпиријских истраживања. Оспособљени су да ваљано сагледавају проблеме друштва у руралној средини и да активно допринесу решавању конкретних проблема (социологија села као апликативна социолошка дисциплина).
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеУвод – Социологија села код нас – Основни теоријско-методолошки приступи – Разлике између села и града – Појам и елементи аграрне и руралне друштвене структуре – Село, сељаштво и пољопривреда у историјској перспективи – Српско село кроз историју – Сељачка економија и промене аграрне структуре – Друштвене институције, организације и групе у селу – Аграрне реформе и колонизације – Социјализам и сељаштво у Југославији – Село и постсоцијалистичка трансформација – Село, пољопривреда и проширење Европске Уније – Будућност села и пољопривреде
    Садржај практичне наставеНа вежбама се презентују студентски пројекти, да би се затим о дискутовало о теми и о самом раду. Посебна пажња се поклања анализи садржаја који имају стручно-апликатини карактер.
    Литература
    1. Шљукић С, Јанковић Д: Село у социолошком огледалу. Нови Сад: Mediterran Publishing 2015.
    2. Шљукић С, Шљукић М: Земља и људи. Нови Сад: Mediterran Publishing 2012.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    22
    Методе извођења наставеПредавања уз употребу потребних наставних средстава (презентације, интерактивна настава); самостална и и тимска израда пројектата уз менторство и њихова презентација праћена дискусијом.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања20Писмени испит
    Практична наставаУсмени испит60
    Пројекти20
    Колоквијуми
    Семинари
    Врх стране