15SCSC029 - Sociologija sela

Specifikacija predmeta
Naziv Sociologija sela
Akronim 15SCSC029
Studijski program Sociologija
Modul
Tip studija osnovne akademske studije prvog stepena
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Cilj predmeta je da studentima pruži osnovna znanja o problemima kojima se bavi sociologija sela, o glavnim teorijskim konceptima i nalazima empirijskih studija. Takođe je cilj da se kod studenata razvije specifičan sociološki način mišljenja, posebno o ruralnom društvu, kako bi mogli aktivno doprineti promišljanju i sprovođenju odgovarajućih društvenih promena.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti vladaju osnovnim pojmovima koje koristi sociologija sela, poznaju ključne postavke najvažnijih teorija i najvažnije nalaze empirijskih istraživanja. Osposobljeni su da valjano sagledavaju probleme društva u ruralnoj sredini i da aktivno doprinesu rešavanju konkretnih problema (sociologija sela kao aplikativna sociološka disciplina).
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Uvod – Sociologija sela kod nas – Osnovni teorijsko-metodološki pristupi – Razlike između sela i grada – Pojam i elementi agrarne i ruralne društvene strukture – Selo, seljaštvo i poljoprivreda u istorijskoj perspektivi – Srpsko selo kroz istoriju – Seljačka ekonomija i promene agrarne strukture – Društvene institucije, organizacije i grupe u selu – Agrarne reforme i kolonizacije – Socijalizam i seljaštvo u Jugoslaviji – Selo i postsocijalistička transformacija – Selo, poljoprivreda i proširenje Evropske Unije – Budućnost sela i poljoprivrede
    Sadržaj praktične nastave Na vežbama se prezentuju studentski projekti, da bi se zatim o diskutovalo o temi i o samom radu. Posebna pažnja se poklanja analizi sadržaja koji imaju stručno-aplikatini karakter.
    Literatura
    1. Šljukić S, Janković D: Selo u sociološkom ogledalu. Novi Sad: Mediterran Publishing 2015.
    2. Šljukić S, Šljukić M: Zemlja i ljudi. Novi Sad: Mediterran Publishing 2012.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 2
    Metode izvođenja nastave Predavanja uz upotrebu potrebnih nastavnih sredstava (prezentacije, interaktivna nastava); samostalna i i timska izrada projektata uz mentorstvo i njihova prezentacija praćena diskusijom.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 20 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 60
    Projekti 20
    Kolokvijumi
    Seminari
    Vrh strane