Филозофски факултет против сексуалног узнемиравања
Шта се дешава када пријавим...
Шта се дешава када пријавим сексуално узнемиравање и/или уцењивање Тиму за подршку?
Након што пошаљеш своју пријаву, Тим за подршку жртвама сексуалног узнемиравања и уцењивања може покренути једну од две врсте поступака – консултативни или поступак по пријави. У зависности од тога да ли је осумњичена особа запослена на факултету или студент/студенткиња, у раду тима учествоваће само представници запослених или и представници студената.
Треба имати на уму да су рокови за покретање формалног поступка заустављања сексуалног узнемиравања и уцењивања 6 месеци од дана извршења забрањеног понашања у случају да је починилац/починитељка особа запослена на факултету, односно 4 месеца у случају да је починилац/починитељка студент или студенткиња.
Консултативан поступак
Ово је саветодаван и неформалан разговор са једним/ом или више чланова/чланица Тима за подршку – по избору особе која сматра да је била изложена сексуалном узнемиравању /или уцењивању.
Тим за подршку је дужан да све детаље обављеног разговора третира као поверљиве, без откривања личних података и о подносицу/подноситељки пријаве, али и о осумњиченој особи.
У договору са оштећеном особом, Тим доноси одлуку о даљим корацима, који могу бити:
- предлог Декану факултета да се настава обавља на другачији начин,
- обављање одвојеног разговора са особом која је вршила сексуално узнемиравање или уцењивање, са циљем да се такво понашање сместа прекине,
- саветовање оштећене особе на који начин да реагује уколико се узнемиравање понови.
Поступак по пријави
Особа која сматра да је била изложена сексуалном узнемиравању и/или уцењивању може, независно од или по окончању консултативног поступка, поднети захтев Декану у ком се захтева покретање поступка против особе коју сумњичи да је починила забрањено понашање. Поднесене пријаве којима се тражи покретање званичне процедуре третирају се по хитној процедури.
За разлику од консултативног разговора, овај поступак је званичан и о њему се води евиденција. То значи да ова процедура није анонимна тј. да особа која пријављује случај мора навести своје личне податке. Ипак, Тим за подршку је свакако дужан да све пружене информације третира као поверљиве, односно да их третира на начин који је у најбољем интересу оштећене особе, али и да заштити идентитет осумњичене особе све док се наводи из пријаве не докажу. Важно је да знаш да особа која сматра да је била изложена сексуалном узнемиравању и уцењивању има право да изабере особу од поверења које може присуствовати приликом давања исказа.