Filozofski fakultet protiv seksualnog uznemiravanja
Šta se dešava kada prijavim...
Šta se dešava kada prijavim seksualno uznemiravanje i/ili ucenjivanje Timu za podršku?
Nakon što pošalješ svoju prijavu, Tim za podršku žrtvama seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja može pokrenuti jednu od dve vrste postupaka – konsultativni ili postupak po prijavi. U zavisnosti od toga da li je osumnjičena osoba zaposlena na fakultetu ili student/studentkinja, u radu tima učestvovaće samo predstavnici zaposlenih ili i predstavnici studenata.
Treba imati na umu da su rokovi za pokretanje formalnog postupka zaustavljanja seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja 6 meseci od dana izvršenja zabranjenog ponašanja u slučaju da je počinilac/počiniteljka osoba zaposlena na fakultetu, odnosno 4 meseca u slučaju da je počinilac/počiniteljka student ili studentkinja.
Konsultativan postupak
Ovo je savetodavan i neformalan razgovor sa jednim/om ili više članova/članica Tima za podršku – po izboru osobe koja smatra da je bila izložena seksualnom uznemiravanju /ili ucenjivanju.
Tim za podršku je dužan da sve detalje obavljenog razgovora tretira kao poverljive, bez otkrivanja ličnih podataka i o podnosicu/podnositeljki prijave, ali i o osumnjičenoj osobi.
U dogovoru sa oštećenom osobom, Tim donosi odluku o daljim koracima, koji mogu biti:
- predlog Dekanu fakulteta da se nastava obavlja na drugačiji način,
- obavljanje odvojenog razgovora sa osobom koja je vršila seksualno uznemiravanje ili ucenjivanje, sa ciljem da se takvo ponašanje smesta prekine,
- savetovanje oštećene osobe na koji način da reaguje ukoliko se uznemiravanje ponovi.
Postupak po prijavi
Osoba koja smatra da je bila izložena seksualnom uznemiravanju i/ili ucenjivanju može, nezavisno od ili po okončanju konsultativnog postupka, podneti zahtev Dekanu u kom se zahteva pokretanje postupka protiv osobe koju sumnjiči da je počinila zabranjeno ponašanje. Podnesene prijave kojima se traži pokretanje zvanične procedure tretiraju se po hitnoj proceduri.
Za razliku od konsultativnog razgovora, ovaj postupak je zvaničan i o njemu se vodi evidencija. To znači da ova procedura nije anonimna tj. da osoba koja prijavljuje slučaj mora navesti svoje lične podatke. Ipak, Tim za podršku je svakako dužan da sve pružene informacije tretira kao poverljive, odnosno da ih tretira na način koji je u najboljem interesu oštećene osobe, ali i da zaštiti identitet osumnjičene osobe sve dok se navodi iz prijave ne dokažu. Važno je da znaš da osoba koja smatra da je bila izložena seksualnom uznemiravanju i ucenjivanju ima pravo da izabere osobu od poverenja koje može prisustvovati prilikom davanja iskaza.