15SRD2 - Uvod u sociologiju

Specifikacija predmeta
Naziv Uvod u sociologiju
Akronim 15SRD2
Studijski program Socijalni rad
Modul
Tip studija osnovne akademske studije prvog stepena
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljnost drugim predmetima - Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Usvajanje osnovnih saznanja o društvu, koja obuhvataju pojmovnu, predmetnu, teorijsku i metodološku utemeljenost sociologije, s jedne, i razumevanje potreba tih društava da se njena saznanja “unose” u društvenu svakodnevnicu (profesionalizacija), s druge strane.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti treba da umeju: • da definišu osnovne sociološke pojmove • da primene teorijska znanja iz oblasti uvoda u sociologiju u procesu identifikacije socijalnih problema • da koncipiraju okvir za analizu socijalnih problema u širem i užem društvenom kontekstu • da se kritičke odnose prema iskustvima i teorijama o socijalnim problemima, što je osnova za njihovo dalje (samo)obrazovanje u oblasti socijalnog rada
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Kurs obuhvata uvodne sociološke sadržaje, koji trebaju da osposobe studente za racionalno (kritičko) razumevanje društvenih zakonitosti i mogućnosti čoveka da utiče na širenje granica slobode. Nastava kursa obuhvata sledeće tematske oblasti: 1. pristup sociologiji, kao nauci i kao profesiji; 2. različite perspektive u sociologiji i osobenosti sociološkog saznanja (predmetna, metodološka i pojmovno-teorijska određenost sociologije); 3. način proizvodnje društvenog života (ličnost i društvo) i osnovni problemi sociologije (struktura i razvoj društva); 4. kulturne vrednosti i društvo i 5. osobenosti savremenih društava i mogućnosti sociologije u njihovom razumevanju.
    Sadržaj praktične nastave Studiozna analiza pojedinih aspekata problema koji se sadrže u teorijskoj nastavi, rasprava o različitim pogledima na te probleme i na način njihovog definisanja i objašnjenja, prezentacija pročitane literature i njeno (seminarsko) predstavljanje, upoznavanje sa karakterističnom sociološkom literaturom, pružanje uputstava za lakše savladavanje sociološke građe.
    Literatura
    1. Marinković, D. (2017). Uvod u sociologiju. Novi Sad: Mediterran Publishing.
    2. Milošević, B. (2007). Sociologija i savremeni svet. Novi Sad: Filozofski fakultet: Old commerce.
    3. Gidens, E. (2007). Sociologija. Beograd: Ekonomski fakultet.
    4. Haralambos, M. i Holborn, M. (2002). Sociologija: teme i perspektive. Zagreb: Golden marketing.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 2
    Metode izvođenja nastave Predavanja, rasprava, dijalog, prezentacija sociološke literature, mentorsko davanje uputstava za samostalno studiranje pojedinih sadržinskih jedinica, samostalno izlaganje pročitane literature.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit
    Praktična nastava Usmeni ispit 50
    Projekti
    Kolokvijumi 20
    Seminari 20
    Vrh strane