OHS: Nevena Predojević - Intertekstualnost u romanu Doktor Paskal Emila Zole

Svečana sala (114) Filozofskog fakulteta

Nevena Predojević, doktorand

INTERTEKSTUALNOST  U  ROMANU DOKTOR  PASKAL  EMILA  ZOLE

Predavanje se bavi terminom intertekstualnost i primenom ove odrednice na roman Doktor Paskal Emila Zole. Cilj istraživanja je da se postave intertekstualni okviri romana, uže prema odrednici posebne intertekstualnosti Marka Juvana. Istraživanje je pokazalo da se intertekstualnost može sistematizovati na dela koja figuriraju u okviru poetike naturalizma, i na starozavetnu priču koja se postavlja kao okvir romana Doktor Paskal. Pokazalo se da je eksplicitno definisan intertekst koji upućuje na  Čarlsa Darvina, Ipolita Tena, a implicitno na Onore de Balzaka. U radu je ukazano na to da se navedeni intertekst postavlja kao okvir poetike naturalizma Emila Zole, dok je intertekst starozavetne priče postavljen u kontekstu simbola. Time se uspostavlja književni postupak pisca i težnja da napiše delo istine, koristeći se naučnim metodom.

***

Nevena Predojević je doktorand na katedri za književnost i jezik na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, predaje srpski jezik i književnost u Gimnaziji u Bačkoj Topoli. Zvanje master profesor književnosti i jezika – komparatista stekla je odbranom master teze: Želja kao destruktivni element u romanu Trovačnica Emila Zole, na studijskom programu za komparativnu književnost. Polje interesovanja je pisac Emil Zola i njegov ciklus Rugon-Makar. U svojoj doktorskoj disertaciji istražuje aksiološki aspekt dela francuskog pisca, pitanje intelektualnosti koje se formira u francuskom društvu podstaknuto delom i likom Emila Zole, kao i pitanje recepcije francuskog pisca u srpskoj književnosti. Njen dosadašnji rad uglavnom je bio usmeren ka ekspertizi u polju prevođenja sa francuskog i ruskog jezika u okviru međunarodnih sajmova tehnike u Moskvi i Parizu, kao i prevođenje tehničke dokumentacije kompanija. Prevodilac je na Filmskom festivalu Palić sa pomenutih jezika. Učestvovala je na nekoliko naučnih skupova i seminara, nacionalnoj i međunarodnoj konferenciji. Govori francuski, ruski i engleski jezik.

• /uploads/attachment/najava/357/doktor-pascal-b-iext122487083_m.png