Uručene nagrade na književnom konkursu

Opšte

Povodom četrdeset godina od objavljivanja „Hazarskog rečnika“ Milorada Pavića, jednog od najznačajnijih dela moderne srpske književnosti, Odsek za srpsku književnost Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu pokrenuo je nagradni književni konkurs za učenike srednjih škola na temu istorijske i fantastične proze pod imenom PRIČE IZ DRUGE PROŠLOSTI.

Pristiglo je mnogo kreativnih proznih i poetskih radova inspirisanih istorijskim događajima, klasičnom i modernom literaturom, a u četvrtak, 20. juna, nagrađeni i pohvaljeni su oni koji su, prema sudu članova žirija bili najuspeliji. Žiri u sastavu dr Marina Tokin, dr Jelena Marićević Balać, dr Miloš Jocić kao najkreativnija literarna dostignuća izdvojio je deset radova.

Pobednici konkursa su:
    Tisa Felbab, Gimnazija „Dušan Vasiljev“, Kikinda, mentor Nataša Ivetić;
    Višnja Vilov, Gimnazija „Svetozar Marković“, Subotica, mentor Laura Kovač;
    Nađa Šušulić, Gimnazija „Žarko Zrenjanin“, Vrbas, mentor Tatjana Bjekić;
    Darko Lazarević, Gimnazija „Filip Višnjić“, Bijeljina, mentor Valentina Vidaković;
    Maša Sabovljević, SMŠ „Draginja Nikšić“, Sremska Mitrovica, mentor Marija Šamara.

Specijalne pohvale dobili su:
    Petar Jovičić, Gimnazija „Svetozar Marković“, Subotica, mentor Sanja Vujačić;
    Maša Tmušić, SMŠ „7. april“, Novi Sad, mentor Dragana Ugrinov;
    Jelena Pavlišan, Zrenjaninska gimnazija, mentor Natalija Ludoški;
    Milica Stanisavljević, SŠ „Mladost“, Petrovac na Mlavi, mentor Dragan Stjepanović;
    Antonina Gramatčikova, Karlovačka gimnazija, mentor Jelena Marjanović.

Dodeli su prisustvovali svi nagrađeni i pohvaljeni učenici uz pratnju svojih nastavnika, ali i članova porodice i prijatelja. Prisutne su u ime Odseka pozdravile šef Odseka dr Sanja Paripović Krčmar i zamenik dr Nevena Varnica, a nagrađenim i pohvaljenim učenicima i nastavnicima u ime žirija obratila se dr Marina Tokin koja je dodelila nagrade u vidu knjiga i diploma. Nakon dodele, druženje je nastavljeno u opuštenoj atmosferi i inspirativnim razgovorima, došlo je do novih poznanstava ovih pametnih i radoznalih mladih ljudi, upoznavanja sa radom i raznovrsnim aktivnostima Odseka za srpsku književnost u koje bi se i oni mogli aktivno uključiti.

Ovo je druga godina literarnog konkursa za srednjoškolce kojim se uz čitanje i vrednost pisane reči promovišu i neguju interesovanja, talenat i kreativnost učenika, kao i angažovanje njihovih nastavnika.

• /uploads/attachment/vest/942/IMG_naslovna_m.png
  • /uploads/attachment/vest/942/IMG_8293.png