Slovenski atlas oblaka, Poznanj, 25–26. 11. 2021.

Odsek za južnoslovenske jezike
Institut za slovensku filologiju
Fakultet za poljsku i klasičnu filologiju
Univerzitet „Adam Mickjevič” u Poznanju

poziva na

treću međunarodnu naučnu konferenciju

iz ciklusa

HUMANISTIKA U PRIRODI – PRIRODA U HUMANISTICI

pod naslovom

Slovenski atlas oblaka

Poznanj

25–26. novembra 2021.

onlajn platforma MS Teams

Slovenski atlas oblaka treća je u nizu međunarodnih naučnih konferencija „Humanistika u prirodi – priroda u humanistici”, čiji je cilj interdisciplinarni humanistički – dijahronijski i sinhronijski – pogled na živu i neživu prirodu. Tema ciklusa omogućuje predstavljanje prirodnih fenomena u filološkim, kulturološkim, folklorističkim, istorijskim i antropološkim razmatranjima. U organizovanom ciklusu susreta kao humanisti ulazimo u istraživačko polje koje tradicionalno pripada prirodnim naukama, zbog čega na saradnju pozivamo i biologe, geografe, geologe i fizičare koji žele istaći humanistički element svojih naučnih promišljanja.

Ovogodišnji susret biće posvećen oblacima i svim pojavama vezanim za njih – različitim padavinama, magli, oluji, dugi – vremenu i nevremenu. Za fizičare je oblak skup molekula vode u obliku pare, koja na odgovarajućoj temperaturi menja svoje stanje u tečno ili čvrsto stvarajući kišu, grad ili sneg. Šta oni predstavljaju za humaniste? Oblaci nisu jednoliki, čine čitav spektar različitih tvorevina koje čovek posmatra, a zapažanja do kojih dolazi obrađuje u skladu sa svojim potrebama. Meteorolog ili vešt posmatrač može na osnovu njih pripremiti vremensku prognozu, biolog proceniti mogućnosti razvoja prirodne sredine, umetnik ih ovekovečiti u svojim delima, a humanista na osnovu znanja o svetu prikazivati njihovu ulogu u ljudskom životu.

Oblaci su vekovima fascinirali ljude, njihova lepota je opčinjavala, a užas plašio stvaraoce, ali i obične ljude, o čemu svedoče umetnička dela i folklorni tekstovi. Oblaci su uvek bili shvatani na dva načina: kao bezazleni oblačići koji klize nebom ili kao preteći i rastući nakovnji oluje. Čovečanstvo je, međutim, od njih očekivalo spasonosne i životodajne kišu i sneg, ali se i štitilo od njihovih razarajućih sila. Ipak, uvek je s divljenjem gledalo te nezamislive kreacije prirode.

Predloženi naslov konferencije, tj. Slovenski atlas oblaka, metafora je i može se iščitati kao kombinacija meteorološkog opisa oblaka, koji možemo susresti u posebnim izdanjima kao što su atlasi oblaka, i humanističkog pogleda na slovenski kulturni prostor u jeziku, kulturi, književnosti i umetnosti.

U sklopu konferencije Slovenski atlas oblaka predlažemo sledeća tematska polja:

  • oblaci i prateće pojave kao književni motivi u slovenskim književnostima
  • oblaci i prateće pojave u folkloru Slovena
  • oblaci i prateće pojave u slovenskim jezicima
  • uloga oblaka i pratećih pojava u slovenskim kulturama
  • oblaci i prateće pojave kao simboli
  • oblaci i prateće pojave iz istorijske perspektive
  • društvena uloga oblaka i pratećih pojava
  • slovenski virtuelni oblaci.

Na prijave čekamo do 30. septembra 2021. godine. Molimo da prijavni obrazac u elektronskoj verziji pošaljete na adresu: humanistyka.przyroda@gmail.com. Sve informacije i dokumenti za preuzimanje nalaze se na internetskoj stranici projekta „Humanistika u prirodi – priroda u humanistici”: www.humanitiesinnature.amu.edu.pl.

Kotizacija iznosi 200 PLN ili 45 EUR (za goste iz inostranstva) i pokriva deo troškova objavljivanja recenzirane monografije. Informacije o uključivanju rada u program konferencije i obaveštenje o načinima plaćanja biće poslani učesnicima nakon 5. oktobra 2021.

Srdačno vas pozivamo na učestvovanje u konferenciji! Konferencijska izlaganja će se održati na platformi MS Teams.

Organizacioni odbor konferencije:

prof. dr Mariola Valčak Mikolajčakova – predsednica Organizacijskog odbora

dr Magdalena Baer – sekretar

dr Patrik Borovjak

dr Tatjana Ganenkova

Sedište organizatora:

Collegium Maius

Ul. Fredry 10

61-701 Poznań 

PRIJAVNI OBRAZAC

Vrh strane